آموزش فتوشاپ

آموزش اسکرول عکس در فتوشاپ + ویدئو

آموزش اسکرول عکس در فتوشاپ

چگونه عکس را در فتوشاپ حرکت دهیم؟

اسکرول عکس در فتوشاپ یک تکنیک است که به شما امکان می‌دهد عکسی را در یک فضای بزرگتر نمایش دهید تا کاربران بتوانند با استفاده از اسکرول، عکس را به صورت پیوسته جابجا کنند. در این بخش از آموزش فتوشاپ نحوه اسکرول کردن عکس و پیمایش تصویر را به شما آموزش خواهیم داد. اسکرول به معنای جابه‌جایی تصویر است. فرض کنید یک عکس بزرگ عمودی دارید و می‌خواهید به قسمت خاصی از آن دسترسی داشته باشید تا اصلاحات لازم را انجام دهید. ابتدا با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+1 میزان Zoom را به 100% تغییر دهید.

از آنجایی که موس‌ها دارای چرخ اسکرول هستند، می‌توانید با حرکت آن به بالا و پایین تصویر بروید. اما مسأله اصلی اینجاست که چگونه می‌توان به چپ یا راست حرکت کرد؟ برای انجام این کار کافی است Ctrl را نگه دارید و با استفاده از فلش‌های چپ و راست در صفحه کلید، تصویر را جابه‌جا کنید. برای بالا و پایین بردن تصویر نیز می‌توانید با نگه داشتن Ctrl از فلش‌های بالا و پایین استفاده کنید.

 

روش دیگر استفاده از ابزار Hand است. برای اینکه مدام از ابزاری به ابزار دیگر نروید، می‌توانید Spacebar را از صفحه کلید نگه دارید تا موس به صورت Hand درآید. کار خود خود را انجام داده و سپس Spacebar را رها کنید تا به ابزار قبلی باز گردد. تا به اینجای کار دو روش معمول برای اسکرول عکس در فتوشاپ را آموختید. در ادامه به بررسی سایر روش‌های اسکرو می‌پردازیم که عبارتند از :

روش چشم پرنده (Birds Eye View)

با این روش می‌توانید به سرعت بین بخش‌های مختلف تصویر جابه‌جا شوید. جابه‌جایی میان بخش‌های مختلف یک تصویر، ترفندی در فتوشاپ محسوب می‌شود که به وسیله ابزار Hand انجام می‌پذیرد که کلید میانبر آن، H از صفحه کلید است. این کلید دارای ویژگی خاصی است که به آن Birds Eye View گفته می‌شود.

آموزش اسکرول عکس در فتوشاپ

شاید این سوال برایتان مطرح شود که چگونه می‌توان به واسطه اسکرول موس، تصویر را Zoom کرد؟ برای انجام این کار تنها کافی است H را از صفحه کلید بزنید تا ابزار شما به صورت موقت به Hand تبدیل شود. سپس کلیک کرده و نگه دارید تا تصویر از حالت Zoom خارج شود. یک مستطیل ظاهر می‌گردد که می‌گردد که می‌توانید با حرکت آن به نقطه‌ای که می‌خواهید بروید و موس را رها کنید. مشاهده می‌کنید که تصویر در آن نقطه Zoom شده است. برای Zoom کردن در نقطه دیگر، کافی است دو بار روی تصویر کلیک کرده و نگه دارید تا به حالت تمام صفحه بازگردد. اکنون می‌توانید هر نقطه دلخواه دیگری را انتخاب و Zoom کنید. با رها کردن H به ابزار قبلی که از آن استفاده می‌کردید، باز خواهید گشت.

روش اسکرول همزمان چند تصویر در فتوشاپ

برای اسکرول کردن چند تصویر به صورت همزمان، ابتدا می‌بایست حالت مشاهده همزمان تصاویر را فعال کنید. برای نمونه در اینجا دو تصویر دارید که می‌بایست از منوی Window قسمت Arrange گزینه 2-Up Vertical را فعال کنید.

آموزش اسکرول عکس در فتوشاپ

در حالی که Spacebar را نگه داشته‌اید، روی یکی از تصاویر کلیک کرده و حرکت کنید تا همان تصویر جابه‌جا شود. برای اینکه بدانید کدام تصویر فعال است، به نوار عنوان توجه کنید. اگر نوشت‌ها سفید بود، فعال و اگر طوسی بود، غیرفعال است. برای حرکت هر دو عکس به صورت همزمان، Shift+Spacebar را از صفحه کلید نگه داشته، کلیک کرده و حرکت کنید تا تصاویر به صورت همزمان جابه‌جا شوند.

روش اسکرول همزمان چند تصویر در فتوشاپ

روش Over Scroll در فتوشاپ

برای استفاده از این روش مجدداً به منوی Window رفته و از قسمت Arrange گزینه Consolidate All to Tabs را انتخاب کنید تا به حالت اولیه باز گردید.

روش Over Scroll در فتوشاپ

Spacebar را نگه داشته و تصویر را جابه‌جا کنید. خواهید دید که تصویر را به هر کجا، حتی در فضای قفل خاکستری رنگ پشت آن می‌توانید ببرید. با استفاده از Ctrl+0 تصویر را تمام صفحه کنید. اگر مجدداً Spacebar را نگه دارید و با کلیک موس آن را بکشید، متوجه خواهید شد که امکان جابه‌جایی تصویر وجود ندارد. زیرا تصویر به صورت کامل برای شما قابل رؤیت است و فتوشاپ دلیل برای جابه‌جایی آن نمی‌بیند. اما در برخی از تصاویر به هنگام کار، نیاز دارید با وجود تمام صفحه بودن، تصویر را حرکت دهید. برای انجام این کار به منوی Edit رفته و از قسمت Preferences گزینه Tools را انتخاب کنید.

روش Over Scroll در فتوشاپ

در پنجره باز شده، کافی است گزینهOverscroll  را فعال کنید و در نهایت روی گزینه Ok کلیک کنید.

روش Over Scroll در فتوشاپ

اکنون اگر Spacebar را نگه دارید و روی تصویر کلیک کنید و بکشید، می‌توانید آن را جابه‌جا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *