آموزش ایلوستریتور

آموزش بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور + ویدئو

بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور

نحوه افزایش سایز اسناد و تصاویر در ایلوستریتور

بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور امری کاملاً متداول محسوب می‌شود که هر طراح و گرافیستی باید از آن آگاهی داشته باشد. شرکت Adobe نیز از این موضوع آگاهی داشته و سعی کرده تا در نسخه‌های مختلف، بهترین ابزارهای کاربردی را برای این منظور در اختیار کاربران قرار دهد. از آنجایی که برای هر عملکرد، کلیدهای میانبر متفاوتی تعریف شده، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی روش‌های بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور بپردازیم.

بزرگنمایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور

ابتدا فایل مورد نظر را در ایلوستریتور باز کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید، نرم‌افزار ایلوستریتور سند را به گونه‌ای باز می‌کند که هم‌اندازه با محیط نمایشی ایلوستریتور باشد و کل فضای طراحی را پوشش دهد. این امر نیز به خاطر سهولت در کار هنگام طراحی است تا نیازی نباشد با Drag کردن اسکرول‌ها در سمت راست و پایین پنجره به محتویات آرت بُرد دسترسی پیدا کنید و بتوانید بدون بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور آن‌ها را ببینید.

بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور

ابزارهای بزرگنمایی در ایلوستریتور

گاهی اوقات به هنگام طراحی نیاز دارید تا میزان بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور را کاهش و یا افزایش دهید. برای این کار می‌توانید از ابزار ذره‌بین یا Zoom در قسمت نوار ابزار استفاده کنید و با کلیک بر روی آن، به حالت انتخاب یا فعال درآورید. پس از آن که یک علامت مثبت روی ابزار Zoom که نمایانگر Zoom in است قرار گرفت، با Drag کردن روی هر بخشی از تصویر می‌توانید آن بخش را بزرگ‌تر کنید و با جزئیات بیشتری ببینید.

بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور

اگر می‌خواهید میزان بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور را کم کنید، می‌توانید با استفاده از Alt از صفحه کلید، علامت روی ابزار Zoom را با حالت منفی درآورید و با آن Zoom Out را انجام دهید. در صورتی که روی هر یک از ابزارهای موجود، برای چند ثانیه موس را نگه دارید، خواهید دید که در کنار نام آن‌ها یک کلید میانبر هم تعریف شده است. بدین ترتیب نیازی نیست که حتماً بر روی ابزار Zoom در نوار ابزار کلیک کنید، بلکه می‌توانید با استفاده از کلید میانبر Z از صفحه کلید، این ابزار را به حالت انتخاب درآورید.

بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور

به غیر از کلید میانبر Z برای بزرگنمایی در ایلوستریتور، می‌توانید Alt را از صفحه کلید نگه دارید و غلتک موس را به سمت بالا و پایین حرکت دهید تا Zoom in و Zoom Out انجام شود. استفاده از این روش، حتی زمانی که ابزار Zoom فعال نیست یا به اصطلاح در حالت انتخاب قرار ندارد، کارایی خواهد داشت. کلید میانبر دیگری نیز برای این کار وجود دارد و شامل کلیدهای ترکیبی Ctrl و + برای Zoom in و نیز کلیدهای ترکیبی Ctrl و – برای Zoom Out است.

انتخاب درصدهای مختلف برای بزرگنمایی

همانطوئر که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، نرم‌افزار ایلوستریتور به گونه‌ای فایل شما را در صفحه باز می‌کند که تمامی محتویات در صفحه نمایش Fit شود. در قسمت پایین و سمت چپ پنجره، کادری در قسمت نوار وضعیت قرار گرفته که %100 را نشان می‌دهد. با کلیک روی فلش کناری آن، لیست برای شما به نمایش درمی‌آید که می‌توانید به واسطه آن مقدار Zoom دلخواه خود را انتخاب کنید. با کلیک روی گزینه Fit on Screen می‌توانید تصویر را مجدداً به حالت Fit شده و در ابعاد سند نرم‌افزار ایلوستریتور درآورید. کلیدهای ترکیبی Ctrl+0 نیز برای Fit on Screen کردن تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور

بزرگنمایی با استفاده از پالت Navigator

از دیگر روش‌های بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور استفاده از پالت Navigator است. با استفاده از منوی Window می‌توانید این پالت را انتخاب و آن را فعال کنید. این پالت کمک خواهد کرد که تصویرتان را به راحتی Zoom کنید.

بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور

برای بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور کافی است، کادر قرمز رنگ صفحه را جابجا کنید و روی بخش مورد نظر قرار دهید. همچنین می‌توانید از آیکون‌ دو مثلث کوچک که نمایانگر Zoom Out و آیکون دو مثلث بزرگ که نمایانگر Zoom In است، استفاده کنید.

جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور

می‌توانید در کادری که بین آیکون دو مثلث کوچک و آیکون دو مثلث بزرگ قرار گرفته کلیک کنید و درصد Zoom را به دلخواه انتخاب کنید.

جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور

جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور

برای بزرگنمایی و جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور همانطور که از ابزار Zoom برای بزرگنمایی استفاده کردیم، ابزار دیگری نیز با عنوان Hand Tool وجود دارد که می‌توان از آن برای جابجایی استفاده کرد.

جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور

این ابزار بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما برای کار با ایلوستریتور در حالی که تصویر را Zoom کرده‌اید، نیاز دارید آن را حرکت داده و جابجا کنید. پس ابزار hand Tool را انتخاب کرده و با کلیک و drag کردن صفحه را جابجا و به قسمت مورد نظر بروید. همچنین می‌توانید از کلید میانبر H از صفحه کلید استفاده کنید. به عبارتی اگر ابزار Selection فعال باشد و H را از صفحه کلید بزنید، ابزار Hand برایتان فعال خواهد شد. اما اگر ابزار دیگری به غیر از Selection در حالت انتخاب قرار داشته باشد، کافی است Space Bar را از صفحه کلید انتخاب کنید تا تا هر ابزاری که دارید، به Hand تبدیل شود و بتوانید جابجایی را در سند ایلوستریتور انجام دهید. پس از اتمام حرکت، Space Bar را رها کنید تا از حالت Hand خارج شده و به شکل ابزار قبلی خود درآید.

همچنین با دوبار کلیک بر روی ابزار Hand می‌توانید حالت Fit on Screen را فعال کنید و با دوبار کلیک بر روی ابزار Zoom، به بزرگنمایی %100 دست پیدا کنید. البته دو کلید میانبر دیگر نیز برای جابجایی در یک سند نرم افزار ایلوستریتور وجود دارد. می‌توانید Ctrl از صفحه کلید را نگه دارید و غلتک موس را به بالا و پایین حرکت دهید. خواهید دید که صفحه به سمت چپ و راست حرکت می‌کند. نگه داشتن Shift از صفحه کلید و حرکت غلتک موس نیز صفحه را به بالا و پایین حرکت می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *