آموزش پریمیر

آموزش جدا کردن صدا از ویدئو با برنامه پریمیر + ویدئو

آموزش جدا کردن صدا از ویدئو با برنامه پریمیر

تفکیک صدا از فیلم در پریمیر

یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های ساخت فیلم یا کلیپ در پریمیر، مبحث صدا است. گاهی ممکن است یک ویدئو با افکت‌های بسیار زیبا خلق کرده باشید، اما صدا در ویدئوی شما به قدری مشکل داشته باشد که جذابیت محتوای ویدئوی شما را کاهش دهد. از این رو می‌بایست نویزها را از بین ببرید و صدا را به گونه‌ای تنظیم کنید که از کیفیت خوبی برخوردار باشد. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی می‌باشید که به کار تدوین مشغول هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به آموزش تنظیمات صدا در پریمیر بپردازیم و نحوه جداسازی صدا و تصویر را در پریمیر با یکدیگر بررسی کنیم.

آموزش تنظیمات صدا در پریمیر در بخش Audio

 

جهت مشاهده بخش‌های Audio ابتدا یک صوت را در تایم لاین قرار دهید. سپس با کلیک روی قسمت Audio گزینه‌های Dialogue، Music، SFX و Ambience برای شما فعال خواهد شد که با انتخاب هر یک تنظیمات مربوطه نشان داده می‌شود.

با کلیک روی Dialogue چند نمونه افکت در قسمت Preset به نمایش در خواهد آمد که در صورت انتخاب هر یک تنظیمات مربوطه در بخش Effect Control نمایش داده می‌شود. Repair شامل تعمیراتی است که روی صوت انجام می‌شود. Reduce Noise برای حذف و یا کاهش میزان نویز موجود در صدا است. Reduce Rumble برای کاهش صداهای بلند و نویز میکروفون مورد استفاده قرار می‌گیرد. DE Hum شامل تنظیمات اضافی جهت حذف نویز است و DeEss نیز جهت حذف صدای (سسس) در کلماتی که شامل این صدا هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از Clarity می‌توانید وضوح فایل صوتی خود را تنظیم کنید. در بخش Clip Volume می‌توانید مقدار صدا را کاهش یا افزایش دهید و با انتخاب Mute آن را بی‌صدا کنید. حالت Mute را در داخل تایم لاین هم می‌توانید با انتخاب M فعال کنید.

 آموزش تنظیمات صدا در پریمیر در بخش ضبط و افزودن صدا

در این بخش از آموزش تنظیمات صدا در پریمیر به یکی از قابلیت‌های آن یعنی ضبط صدا و اضافه کردن آن خواهیم پرداخت. در بخش Audio Clip Mixer می‌توانید با ایجاد تغییراتی روی صدا، کیفیت آن را بالا و پایین برده و یا با استفاده از Keyframe تغییرات دلخواه را ایجاد کنید. فرض کنید می‌خواهید یک صوت ایجاد و روی آن صحبت کنید. بنابراین صوت مورد نظر را در تایم لاین قرار داده و صدایی که می‌خواهید ضبط کنید در قسمت دیگر تایم لاین قرار دهید. در بخش A1 و A3 روی Voice-Over record کلیک کرده تا ضبط شروع شود. فقط قبل از انجام این کار، لغزنده را با استفاده از کلید Go to In به ابتدا برگردانید یا آن را Drag کرده و به اول تایم لاین ببرید.

روی Voice-Over record بخش A1 کلیک کنید تا پس از 3 ثانیه ضبط آغاز شود. مجدداً به ابتدا بازگشته و صوت ضبط شده را حذف کنید. اکنون دوباره روی Voice-Over record  کلیک کنید تا ضبط صدا شروع شود و پس از اتمام کار روی علامت مربع بزنید تا ضبط تکمیل شود. در انتها می‌توانید صوت را به راحتی جابه‌جا کرده و با ویدئو تنظیم کنید.

با افزایش اندازه تایم لاین، Histogram را مشاهده می‌کنید که در آن بخش‌های صدادار یا بی‌صدا مشخص می‌شود. برای حذف بخشی از صوت، صدایی را که ضبط کردید، قفل کنید که تغییری روی آن صورت نگیرد. سپس قسمت مورد نظر از ویدئو را با Razor Tool مشخص کرده و بُرش بزنید.

جداسازی صدا و تصویر فیلم در پریمیر

فرض کنید هنگام ساخت موشن گرافیک یا ساخت استوری موشن می‌خواهید بخش ابتدایی و انتهایی از بازه‌ای را که مشخص کرده‌اید حذف کرده و مابقی ضبط را به ابتدا برگردانید. یا صدای آهنگ را در بخش‌هایی که صحبت کرده‌اید، کم کنید تا صحبت‌ها به وضوح شنیده شوند. اعمال این تغییرات نیازمند فعالسازی Keyframe است. برای اعمال این Kayframe ها در بخش Audio1 می‌بایست A1 را فعال کنید. CTI را در ابتدا قرار داده و Play کنید. فقط به Histogram توجه داشته باشید که وقتی به صدای خود می‌رسید مقدار Volume را کاهش دهید. بدین ترتیب یک Mix کمی انجام می‌گیرد.

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، M به معنای Mute و S به معنای Solo Track است. در صورتی که بخواهید صدا را بین بلندگوی چپ و راست تغییر دهید باید این تغییرات را در قسمت L و R اعمال کنید.

تفکیک صدا و تصویر کلیپ در بخش Source مانیتور

در بخش Project یک فایل را که حاوی صدا و تصویر است انتخاب کنید. با دو بار کلیک در مانیتور بخش Source نشان داده می‌شود. برای جداسازی کامل صدا از فایل ویدئویی روی Drag Audio Only کلیک کرده و در بخش تایم لاین Drag کنید. همچنین به منظور جداسازی تصویر روی Drag Video Only کلیک نموده و در بخش تایم لاین Drag کنید.

با کلیک روی صفحه مانیتور، هر دو فایل صوتی و ویدئویی به طور همزمان در صفحه نشان داده می‌شوند. با استفاده از دو گزینه Mark in و Mark Out در پریمیر می‌توانید بخش‌هایی از ویدئو را که مدنظرتان است انتخاب کنید. پس از این که مشخص کردید صوت، ویدئو و یا هر دو مورد را نیاز دارید، روی صفحه دسکتاپ کلیک کرده و نگه دارید و به درون تایم لاین Drag کنید. اگر فقط صوت مورد نیازتان باشد، Drag Audio Only و اگر فقط ویدئو مورد نیازتان باشد Drag Video Only را انتخاب و در تایم لاین قرار دهید. این کار برای فایل‌های صوتی نیز قابل انجام است. البته فایل‌های صوتی ویدئو ندارند اما می‌توانید فقط صوت آن را در تایم لاین قرار دهید.

روش دیگر جداسازی صدا و تصویر ویدئو از هم

فایل مورد نظر را در قسمت تایم لاین قرار داده و آن را به ابتدای سطر منتقل کنید. در ابتدا مشاهده می‌کنید که صدا و تصویر به یکدیگر متصل هستند و با جابه‌جایی یکی، دیگری نیز جابه‌جا می‌شود.

به منظور جداسازی صدا و تصویر از یکدیگر بدون استفاده از مانیتور بخش Source، روی فایل راست کلیک کرده و گزینه Unlink را انتخاب کنید تا پیوند میان آن‌ها شکسته شود. همچنین می‌توانید از منوی Clip گزینه Unlink را انتخاب و یا از کلیدهای ترکیبی Ctrl+L استفاده کنید. بدین ترتیب فایل‌ها به راحتی جدا شده و می‌توانید تغییرات مورد نیاز را روی آن‌ها اعمال کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به آموزش تنظیمات صدا در پریمیر پرداخته و دانستیم صدا یکی از حساس‌ترین بخش‌ها در ساخت یک ویدئو به شمار می‌رود. از این رو کیفیت صدا و تنظیمات آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. زیرا وجود نویز و … می‌تواند جذابیت ویدئوی شما را کاهش دهد. در ادامه نیز به بررسی روش‌های جداسازی صدا و تصویر از یکدیگر پرداختیم تا بتوانید به سادگی فایل‌های خود را از هم تفکیک کنید. امید است که این مطلب توانسته باشد، در دستیابی شما به اهدافتان کمکی کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *