آموزش افترافکت

آموزش تکنیک مورف در افترافکت + ویدئو

آموزش تکنیک مورف در افترافکت

آموزش ساخت و اصلاح موشن در افترافکت با تکنیک مورف (morph)

یکی از تکنیک‌های بسیار کاربردی و فوق‌العاده در افترافکت که می‌توان به وسیله آن موشن‌های جذاب و هیجان‌انگیزی را خلق کرد، تکنیک مورف است. در تکنیک (morph) که برای انیمیت کردن سه بُعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از درون یک آبجکت، آبجکت دیگری در یک زمان خاص، دچار تغییر می‌شود. به عبارتی با استفاده از این تکنیک می‌آموزید که چگونه می‌توان یک صورت را به مرور زمان به صورت دیگر تبدیل کرد.

جذاب‌ترین تکنیک‌های مورف در دنیا را می‌توانید در سایت‌های مطرحی چون pinterest و dribbble مشاهده کنید و از آن‌ها ایده بگیرید. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به یادگیری تکنیک مورف در افترافکت علاقه‌مندید، تا انتهای این مطلب از آموزش افترافکت با ما همراه باشید تا علاوه‌بر معرفی این تکنیک، یک نمونه از آن را با یکدیگر بررسی کنیم.

آموزش تکنیک مورف (morph) در افترافکت

همانطور که اشاره کردیم، تکنیک مورف در افترافکت ، یکی از روش‌های پردازش تصویر است. برای شروع کار می‌بایست در ابتدا یک Composition ایجاد کنید و دو تصویر که مد نظرتان است، در محیط برنامه Import کرده و در قسمت تایم لاین افترافکت قرار دهید. می‌خواهیم این دو تصویر را به یک تصویر تبدیل کنیم. بنابراین ابتدا تصویر اول و سپس تصویر دوم را وارد کنید. میزان Opacity تصویر اول را روی 50 تنظیم کنید تا بتوانید هر دو تصویر را ببینید. اگر طریقه اصلاح رنگ و نور در افترافکت را نمی‌دانید، با کلیک بر روی لینک اطلاعات جامعی درمورد آن بیاموزید. اکنون در پنل Effect & Preset، پلاگین Liquify را جستجو کرده و سپس بر روی لایه مربوط به تصویر اول، Drag & Drop کنید.

آموزش تکنیک مورف در افترافکت

مراحل آموزش تکنیک مورف در افترافکت

در این بخش از آموزش تکنیک مورف در افترافکت می‌خواهیم با استفاده از پلاگین Liquify اجزای صورت را جابه‌جا کنیم. توجه داشته باشید که به هنگام استفاده از این پلاگین، پس‌زمینه تصاویر می‌بایست دارای پرده سبز باشد و یا دو پس‌زمینه، رنگ‌های یکسانی داشته باشند. اکنون پس از اعمال پلاگین Liquify بر روی تصویر اول، یکی از حالات آن را فعال کنید. برای نمونه حالت اول را فعال کنید. سپس با استفاده از کلیک و حرکت موس، تصویر اول را که مقدار Opacity آن کمتر است، روی تصویر دوم منطبق سازید. این کار را به گونه‌ای انجام دهید که اجزای صورت تصویر اول به طور کامل بر روی اجزای صورت تصویر دوم قرار گیرد.

هر چقدر دقت شما در انجام این کار بیشتر باشد، نتیجه نهایی زیباتر خواهد شد. با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt می‌توانید اندازه Brush خود را تغییر دهید تا کار بصورت دقیق‌تری انجام شود. همچنین می‌توانید با استفاده از گزینه Brush Size اندازه آن را به دلخواه تعیین کنید.

آموزش تکنیک مورف در افترافکت

پس از تطبیق کامل اجزای صورت اول روی اجزای صورت دوم، مقدار Opacity را صفر کنید و CTI را در ابتدا قرار داده و یک Keyframe با مقدار صفر ایجاد کنید. سپس CTI را در بازه زمانی جلوتری قرار داده و یک Keyframe دیگر با مقدار صد ایجاد کنید. دوباره به ابتدای خط زمان رفته و کار را Play کنید تا تغییر چهره دوم را به چهره اول ببینید.

آموزش تکنیک مورف در افترافکت

تنظیمات تکنیک مورف در افترافکت

در این بخش از آموزش تکنیک مورف در افترافکت به بررسی تنظیمات morph می‌پردازیم. برای این منظور Keyframe ها را حذف کرده تا با سایر گزینه‌ها بیشتر آشنا شوید. یکی از گزینه‌های مربوط به بخش تنظیمات در تکنیک مورف، Distortion است که مشخص می‌کند چند درصد از کار، روی تصویر اعمال شود. به عنوان نمونه در این حالت میزان Opacity لایه اول را بر روی عدد 100 تنظیم کنید. اکنون برای مشاهده تغییرات، مقدار Distortion Percentage را در زمان صفر، بر روی عدد صد تنظیم و یک Keyframe ایجاد کنید. سپس CTI را در چند بازه زمانی جلوتر قرار داده و با مقدار صفر، یک Keyframe دیگر ایجاد کنید. حال با کلیک بر روی Play کار را اجرا کنید تا تغییرات اعمال شده را مشاهده کنید.

تنظیمات تکنیک مورف در افترافکت

اکنون چند فریم جلوتر رفته و مقدار Opacity تصویر اول را روی 50 قرار دهید. سپس پلاگین Liquify را بر روی لایه مربوط به تصویر دوم، Drag & Drop کنید و با ابزارهای مربوط به این پلاگین، این بار اجزای صورت تصویر دوم را بر روی تصویر اول منطبق کنید.

تنظیمات تکنیک مورف در افترافکت

مقدار Distortion Percentage را در ابتدای زمان، بر روی عدد صفر تنظیم و یک Keyframe ایجاد کنید. سپس CTI را در چند بازه زمانی جلوتر قرار داده و با مقدار صد، یک Keyframe دیگر ایجاد کنید. در واقع حالتی عکس تصویر اول ایجاد کنید. میزان Opacity تصویر اول را نیز در ابتدای زمان، بر روی عدد صفر تنظیم و یک Keyframe ایجاد کنید. دوباره CTI را در چند بازه زمانی جلوتر قرار داده و با مقدار صد، یک Keyframe دیگر ایجاد کنید. حال با کلیک بر روی Play کار را اجرا کنید تا تغییرات اعمال شده را مشاهده کنید.

تنظیمات تکنیک مورف در افترافکت

استفاده از Mask در تکنیک morph

اگر پس از اجرای کار متوجه شدید که بخش‌های از تصویر به طور دقیق تنظیم نشده، مجدداً Keyframe ها را حذف و آن‌ها را تنظیم کنید و در نهایت Keyframe جدید را ایجاد کنید. زیرا در آموزش تکنیک مورف در افترافکت همه چیز باید بصورت کاملاً دقیق انجام شود. اکنون برای تطبیق دقیق بخش‌‌هایی همچون گردن و لباس، می‌توانید CTI را در فریم اول یا آخر قرار دهید. سپس در تایم لاین راست کلیک کرده و از بخش New گزینه Solid را انتخاب کنید و رنگ آن را مطابق با رنگ پس‌زمینه تنظیم کنید.

لایه Solid را در ابتدا قرار داده و آن را غیرفعال کنید تا از حالت نمایش خارج شود. با ابزار Pen قسمت مورد نظر را انتخاب و در فریم دیگر برای Mask Path یک Keyframe ایجاد کنید. Mask را مجدداً تنظیم و Play کنید تا تغییرات را مشاهده نمائید. برای بهبود کیفیت کار می‌توانید از افکت Curves استفاده و رنگ تصاویر را به هم نزدیک‌تر کنید. تنظیم کردن تصاویر در مانیتور افترافکت می‌تواند کمی سخت باشد، لذا برای انجام صحیح آن مقاله آموزشی سایت را از دست ندهید.

استفاده از Mask در تکنیک morph

سخن پایانی

در این مطلب به آموزش تکنیک مورف در افترافکت پرداختیم که یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها در ساخت انیمیشن، ساخت استوری موشن و ساخت موشن گرافیک ‌محسوب می‌شود. دقت بالا در انجام این تکنیک بسیار مهم است اما به یاد داشته باشید که اگر کار از سرعت مناسبی برخوردار نباشد و جابه‌جایی‌ها بسیار آرام رخ دهد، هر چقدر هم کارتان تمیز و خلاقانه باشد، به چشم مخاطب، حرفه‌ای نخواهد بود. فاکتور مهم دیگر به هنگام استفاده از تکنیک مورف (morph)، استفاده درست و به جا از انیمیشن‌ها و اِلمان‌های منحرف‌کننده است که می‌تواند انیمیشن را یکپارچه و طبیعی جلوه دهد. در انتها نیز سعی کردیم با یک مثال ساده، مراحل این تکنیک و تنظیمات آن را بیشتر آموزش دهیم.

author-avatar

درباره الهام اسلامی

من الهام اسلامی از سال 84 به طور تخصصی پروسه تصویرسازی و طراحی کاراکتر رو آغاز کردم. خوشحالم که میتونم اطلاعاتم رو در اختیار شما هم قرار بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *