آموزش افترافکت

آموزش کار با ابزار Clone Stamp در افترافکت + ویدئو

آموزش کار با ابزار Clone Stamp در افترافکت

چگونه با ابزار کلون استامپ در افترافکت کار کنیم؟

کار با ابزار کلون استامپ (Clone Stamp tool) آنقدرها هم سخت نیست. اگر شما نیز نمی‌دانید که چطور با این ابزار کاربردی کار کنید، ما را تا انتهای این راهنما از آموزش افترافکت همراهی کنید تا نحوه کار با آن را به شما آموزش دهیم. اگر تاکنون از نرم‌افزارهای Adobe دیگری همچون فتوشاپ استفاده کرده باشید، قطعاً با ابزار Clone Stamp آشنایی دارید. این ابزار یکی از ابزارهای اصلی افترافکت محسوب می‌شود که در قسمت بالایی پنجره قرار دارد. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد ابزار Clone Stamp در افترافکت و کاربردهای آن بیشتر صحبت کنیم.

 

آشنایی با ابزار Clone Stamp در افترافکت

ابتدا یک Compositon در محیط برنامه ایجاد کنید و فایل‌های مربوطه را از طریق Import وارد محیط برنامه کنید. بعد از وارد کردن فایل ها در افترافکت تصویر انتخاب شده را در قسمت تایم لاین افترافکت قرار داده و بر روی آن راست کلیک کنید. با استفاده از گزینه Transform و انتخاب Fit to Comp تصویر در ابعاد صفحه Composition نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشید اگر کیفیت تصویر خراب شد، می‌توانید از بخش تنظیمات Composition ابعاد آن را براساس ابعاد تصویر تنظیم کنید.

اکنون برای کار بر روی تصویر یا بنر تبلیغاتی مورد نظر با ابزار Clone Stamp در افترافکت، از نوار بالای صفحه Stamp Tools را فعال کنید. روی تصویر دوبار کلیک کنید تا پنجره‌ای جداگانه باز شود. بدین ترتیب نشانگر موس تغییر کرده و امکان استفاده از این ابزار فراهم خواهد شد. در پنل Brushes با انتخاب هر یک از حالت‌های موجود، امکان کار بر روی فایل وجود خواهد شد. به یاد داشته باشید که برای کار با ابزار کلون استامپ در افترافکت به پنل Brushes نیاز خواهید داشت.

از آنجایی که Stamp Clone به معنای الگو یا نمونه گرفتن است، با استفاده از Clone Stamp tool در افترافکت می‌توانید در کارهای خود نمونه‌ای را اضافه یا حذف کنید. برای مثال اگر بخواهید قسمتی را که در تصویر زیر مشخص شده حذف کنید، باید از محیط اطراف آن یک الگو تهیه و آن را جایگزین کنید.

ابزار Clone Stamp در افترافکت

نحوه کار با Clone Stamp tool در افترافکت

زمانی که Stamp Tools را از نوار بالای صفحه فعال کردید و پنجره‌ای در سمت راست برایتان نمایان شد، یکی از حالت‌های Brush را انتخاب و اندازه آن را به دلخواه تنظیم کنید. اکنون Alt را از صفحه کلید نگه داشته و موس را در مکانی که می‌خواهید الگو بگیرید، قرار داده و کلیک کنید. بدین ترتیب یک الگو از قسمت مورد نظر خواهید داشت. سپس موس را بر روی گل قرار داده و کلیک کنید. سعی کنید الگوی دریافتی را از اطراف سوژه‌ای که قرار است حذف شود، تهیه کنید تا نتیجه کار طبیعی‌تر باشد.

ابزار Clone Stamp در افترافکت

اضافه کردن الگو به ابزار Clone Stamp در افترافکت

به عنوان نمونه می‌خواهیم از غنچه گلی که در تصویر مشخص شده است، یک الگو بگیریم و چند کپی از آن ایجاد کنیم.

ابزار Clone Stamp در افترافکت

 ابعاد قلم را به گونه‌ای تنظیم کنید که غنچه گل کاملاً درون کادر آن قرار گیرد. سپس Alt را از صفحه کلید نگه داشته و روی غنچه گل کلیک کنید تا یک الگو از آن به ابزار کلون استامپ در افترافکت اضافه شود. با کلیک بر روی بخش دیگر تصویر می‌توانید از الگوی ایجاد شده استفاده کنید. به یاد داشته باشید که اگر بخواهید برای بار دوم از این الگو استفاده کنید، باید آن را مجدداً انتخاب کنید. به عبارتی هر الگو یک بار کپی می‌شود. مهم‌ترین نکته برای استفاده از Clone Stamp tool در افترافکت، در رابطه با فایل‌های ویدئویی است. بدین گونه که کپی‌های ایجاد شده از الگوی اصلی در طول پخش، مشابه الگوی اصلی تغییر می‌کند.

ابزار Clone Stamp در افترافکت

تنظیمات ابزار Clone Stamp در افترافکت

اکنون به بررسی تنظیمات مربوط به این بخش می‌پردازیم. اگر لایه تصویر را انتخاب کرده و لیست بازشوی کنار آن را باز کنید، چند گزینه مشاهده می‌کنید که یکی از آن‌ها Effect است. Paint نیز گزینه زیر مجموعه آن است که در لیست بازشوی آن Clone های مورد استفاده قرار دارند. به این وسیله می‌توانید بازه زمانی هر یک را مشخص و تنظیم کنید که هر Clone در کدام قسمت ویدئو قرار داشته باشد. مقابل هر Clone یک سری حالات وجود دارد که بسته به نیاز خود می‌توانید آن‌ها را انتخاب و یا حذف کنید. یکی دیگر از گزینه‌های موجود در این بخش، Transform است که بیشتر برای کار انیمیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچین در پنل مربوط به Brush می‌توانید ابعاد، ضخامت، میزان سختی و جهت قرارگیری قلم را تنظیم کنید.

برای نمونه یک Solid ایجاد کنید و با استفاده از ابزار Brush روی آن طرحی بکشید. به منظور پاک کردن قسمت‌هایی از طرح می‌توانید از ابزار Eraser که در نوار ابزار بالای صفحه قرار دارد، کمک بگیرید. توجه داشته باشید که برای استفاده از قابلیت‌های ابزار Brush باید برای روی Solid دو بار کلیک کرده تا پنل مربوطه در پنجره‌ای جداگانه باز شود.

چگونه با ابزار کلون استامپ در افترافکت کار کنیم؟

همانطور که مشاهده می‌کنید، در پنل مربوط به Paint گزینه Eraser وجود دارد که هر یک از بخش‌هایی که پاک می‌شود را مشخص می‌کند.

چگونه با ابزار کلون استامپ در افترافکت کار کنیم؟

اگر Last Stroke Only را انتخاب کنید، به واسطه استفاده از ابزار Clone Stamp در افترافکت می‌توانید به حالت قبلی باز گردید. برای نمونه اگر با ابزار Brush طرحی را بر روی Solid ایجاد کنید و Eraser را در حالت Last Stroke Only قرار دهید، طرح جدید ایجاد شده پاک می‌شود و طرح قبلی نمایان می‌گردد.

چگونه با ابزار کلون استامپ در افترافکت کار کنیم؟

تکرار یک تصویر با ابزار Clone Stamp در افترافکت

ابتدا یک تصویر را وارد محیط برنامه کنید. برای تکرار بخشی از تصویر می‌بایست بر روی عکس دوبار کلیک کنید تا در صفحه‌ای جداگانه به نمایش درآید. ابزار Clone Stamp در افترافکت را انتخاب و با نگه داشتن Alt از صفحه کلید، قسمت مورد نظر را انتخاب و با کلیک در بخشی که می‌خواهید کپی کنید. در تصویر نیز مشاهده خواهید کرد که یک کپی از الگوی مورد نظر، ایجاد شده است.

نحوه کار با ابزار Clone Stamp در افترافکت

اگر بخواهید یک لایه دیگر در این لایه استفاده کنید، بر روی نامLayer  کلیک کرده و سپس گزینه New Layer را انتخاب کنید.

نحوه کار با ابزار Clone Stamp در افترافکت

سپس تصویر دیگری را در بخش تایم لاین قرار دهید و دوبار روی آن کلیک کنید تا در یکی از لایه‌ها به نمایش درآید. برای نمونه تصویر گل را در لایه اول کپی کنید. یعنی Alt را از صفحه کلید نگه داشته و گل‌ها را انتخاب و در قسمت مورد نظر کپی کنید.

نحوه کار با ابزار Clone Stamp در افترافکت

با انجام چنین تغییراتی، یک سری تنظیمات در قسمت تایم لاین فعال می‌شوند. به یاد داشته باشید که به تعداد کپی‌های انجام شده در این قسمت Clone خواهید داشت. با تغییر مقدار عددی گزینه‌های مربوط به Transform می‌توانید تنظیماتی را در تصویر ایجاد کنید. برای کپی‌های موجود نیز گزینه‌هایی Start و End را دارید که می‌توانید حالت‌های متفاوتی را برای آن‌ها بوجود آورید.

author-avatar

درباره الهام اسلامی

من الهام اسلامی از سال 84 به طور تخصصی پروسه تصویرسازی و طراحی کاراکتر رو آغاز کردم. خوشحالم که میتونم اطلاعاتم رو در اختیار شما هم قرار بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *