آموزش ایندیزاین

آموزش اندازه گیری در نرم افزار ایندیزاین (Indesign ) + ویدئو

اندازه گیری در نرم افزار ایندیزاین

نحوه کار با خط‌ کش‌ ها در نرم‌ افزار ادوبی ایندیزاین

نرم‌افزار ایندیزاین یکی از نرم‌افزارهای نشر روی میزی از شرکت Adobe است که به منظور ساخت صفحات، مجلات، روزنامه‌ها، کتاب‌ها، بروشورها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروژه‌های ساخته شده با این برنامه در فرمت‌های دیجیتالی یا چاپی به اشتراک گذاشته می‌شوند. از این رو اکثر طراحان گرافیکی، ناشران، هنرمندان و افراد حرفه‌ای از آن در بازاریابی استفاده می‌کنند.

بسیاری از افراد پس از دانستن ویژگی‌ها و کاربردهای Indesign، این سؤال برایشان مطرح می‌شود که چرا بجای آن از فتوشاپ استفاده نمی‌کنیم؟ در جواب این افراد باید بگوئیم که فتوشاپ برای ادیت تصاویر و ساخت بروشور با تعداد صفحات محدود مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای سندی که صفحاتش زیاد باشد، از Indesign استفاده می‌شود. از آنجایی که مفهوم واحد اندازه‌گیری خط‌ کش در این برنامه بسیار مهم است، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به اندازه گیری در نرم افزار Indesign و تنظیم خط‌ کش‌ های آن بپردازیم.

آشنایی با اندازه گیری در نرم افزار ایندیزاین

برای آن دسته از افرادی که با صفحه‌ آرایی و طراحی جلد کتاب و مجلات کار می‌کنند و طرح‌بندی آن‌ها بوسیله صحاف بُرش می‌خورد تا در کنار یکدیگر قرار گیرد، مفهوم اندازه‌گیری و استفاده از خط‌ کش بسیار مهم می‌شود. همچون نجارها که برای اطمینان یافتن از اندازه‌ها قبل از هرگونه بُرش، الوارهای چوبی را دو بار با دقت اندازه‌گیری می‌کنند، در محیط برنامه نیز خط‌ کش‌ های افقی و عمودی در سمت چپ و بالای صفحه قرار دارند تا بتوانید اندازه دقیق تصاویر و بخش‌های مختلف یک سند را محاسبه و بدست آورید.

به یاد داشته باشید که مبدأ اندازه گیری در نرم افزار Indesign و مقیاس خط‌ کش‌ ها قابلت تنظیم و جابه‌جایی داشته و بهترین وسیله برای مکان‌دهی خطوط راهنما می‌باشد. در صورتی که خط‌ کش را در محیط برنامه مشاهده نمی‌کنید، از منوی View گزینه Show Rulers را انتخاب کنید یا از کلیدهای ترکیبی Ctrl+R استفاده کنید.

اندازه گیری در نرم افزار ایندیزاین

تعیین واحد اندازه گیری در نرم افزار Indesign

به یاد داشته باشید که واحد اندازه گیری در نرم افزار Indesign قابل تغییر است. برای انجام این کار کافی است بر روی هر یک از خط‌ کش‌ های افقی و یا عمودی راست کلیک کنید و واحد اندازه‌گیری دلخواه خود را انتخاب نمائید. اکنون واحد اندازه‌گیری خط‌ کش افقی را در نرم افزار Indesign بر حسب Pixels تعریف کنید.

اندازه گیری در نرم افزار ایندیزاین

واحد اندازه‌گیری خط‌ کش عمودی را نیز با راست کلیک بر روی آن، بر حسب Centimetres تنظیم کنید. بدین ترتیب می‌توانید برای هر یک خط‌ کش‌ ها یک واحد اندازه‌گیری بصورت جداگانه تعریف نمائید.

اندازه گیری در نرم افزار ایندیزاین

در صورتی که می‌خواهید واحد اندازه‌گیری هر دو خط‌ کش را بصورت یکسان در نظر بگیرید، تنها کافی است تا بر روی محل تقاطع دو خط‌ کش راست کلیک کرده و واحد مورد نیاز اندازه گیری در نرم افزار Indesign را به عنوان نمونه Millimetres انتخاب کنید.

اندازه گیری در نرم افزار ایندیزاین

 تغییر واحد اندازه‌ گیری خط کش در تمامی سندها

در قسمت قبل مشاهده کردید که واحد اندازه‌گیری خط‌ کش برای هر دو خط‌ کش افقی و عمودی به Millimetres تغییر یافت. اما به یاد داشته باشید که با استفاده از این روش، واحد اندازه‌گیری خط‌ کش‌ ها تنها در همین سند تغییر کرد. در صورتی که بخواهید واحد اندازه‌گیری تعیین شده در تمامی سندهایی که بعدها نیز ایجاد می‌کنید اعمال شود، به این صورت عمل کنید. ابتدا تمامی سندهای باز موجود را ببندید. برای انجام این کار کافی است تا روی Close یا علامت X در سمت راست و بالای پنجره کلیک کنید.

نحوه کار با خط‌ کش‌ها در نرم‌ افزار ادوبی ایندیزاین

اکنون از منوی Edit گزینه Preferences را انتخاب نموده و در نهایت بر روی Units & Increments کلیک کنید. با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+K نیز می‌توانید به پنجره Preferences دسترسی پیدا کنید.

نحوه کار با خط‌ کش‌ها در نرم‌ افزار ادوبی ایندیزاین

از قسمت‌های قرار گرفته در سمت چپ پنجره Preferences می‌توانید بخش مورد نیاز خود را انتخاب کنید. در اینجا بر روی Units & Increments کلیک کنید تا تنظیمات مربوط به آن نمایش داده شود. اولین بخش این تنظیمات مربوط به Ruler Units است که می‌توانید بر روی هر یک از گزینه‌های Horizontal (خط‌ کش افقی) و Vertical (خط‌ کش عمودی) کلیک کرده و واحد اندازه گیری در نرم افزار Indesign بصورت جداگانه تنظیم کنید. لازم بذکر است که این تغییر بر روی سندهایی که از قبل ایجاد شده‌اند تأثیری نخواهد داشت.

نحوه کار با خط‌ کش‌ها در نرم‌ افزار ادوبی ایندیزاین

گزینه Origin مبدأ خط‌ کش را مشخص می‌کند که با کلیک روی فلش کناری آن می‌توانید برای حالت‌های تک صفحه یا Spread و Spin یا عطف مشخص کنید. اصطلاح عطف در صفحه‌آرایی، به محل اتصال دو صفحه چپ و راست گفته می‌شود. اما در طراحی جلد، ضخامت کتاب و یا مجله مورد نظر است. اکنون واحد اندازه‌گیری دو خط‌ کش را بر روی Pixels تنظیم کرده و Ok کنید.

نحوه اندازه گیری در ایندیزاینفزار ادوبی ایندیزاین

تنظیم مبدأ خط کش اندازه گیری

اکنون سند جدید را با استفاده از تنظیمات پیش‌فرض نرم‌افزار Indesign با کلیک بر روی دکمه Create ایجاد کنید. مشاهده خواهید کرد که در سند باز شده، واحد اندازه‌گیری هر دو خط‌ کش افقی و عمودی Pixels بوده و Origin یا مبدأ همان صفر خط‌ کش است. با کلیک بر روی محل تقاطع دو خط‌ کش افقی و عمودی و نگه داشتن موس می‌توانید Origin یا مبدأ را به نقطه دلخواهی از سند انتقال دهید. در صورتی که مبدأ را به نقطه عطف انتقال دهید، مقادیر قرار گرفته در سمت راست مبدأ  مثبت و مقادیر قرار گرفته در سمت چپ مبدأ منفی خواهند بود.

نحوه اندازه گیری در ایندیزاینفزار ادوبی ایندیزاین

اگر بخواهید مبدأ خط‌ کش را به محل اصلی خود بازگردانید، کافی است بر روی محل تقاطع دو خط‌ کش دو بار کلیک کنید تا مبدأ مجدداً  به محل اصلی و اولیه خود برگردد.

نحوه اندازه گیری در ایندیزاینفزار ادوبی ایندیزاین

تغییر واحد اندازه‌ گیری با استفاده از پنل Info

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان بوسیله آن واحد اندازه گیری در نرم افزار Indesign را تغییر داد، استفاده از پنل Info است. شما می‌توانید با استفاده از منوی Window یا کلید F8 از روص صفحه کلید، پنل Info را فراخوانی کنید.

هنگامی که پنل Info برای شما باز شد، بر روی علامت مثبت یا مربع کوچکی که در سمت چپ پنل قرار گرفته، کلیک کنید. با انجام این کار خواهید دید که بخش تنظیمات واحد اندازه‌گیری برای شما باز خواهد شد و می‌توانید واحد اندازه‌گیری خط‌ کش‌ های افقی و عمودی خود را بر روی گزینه مورد نظر تنظیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *