آموزش ایلوستریتور

آموزش تایپوگرافی جذاب با ایلوستریتور + ویدئو

آموزش تایپوگرافی در ایلوستریتور

چگونه در ایلوستریتور تایپوگرافی جدید بسازیم؟

ایلوستریتور یکی از نرم‌افزارهای محبوب در بین کاربران، برای طراحی حرفه‌ای مبتنی بر بردار است. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید آثار خلاقانه‌ای را به وجود آورید و از آن برای ایجاد نمادها، پوسترها، لوگوها، آیکون‌ها، الگوها و … استفاده کنید. در ادامه این مطلب به آموزش تایپوگرافی در ایلوستریتور پرداخته و نمونه کار را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

تغییر فونت تایپوگرافی در ایلوستریتور

 

ابتدا برنامه را باز کنید و با استفاده از Type از نوار ابزار موجود در سمت چپ برنامه، متن دلخواه خود را تایپ کنید. اکنون برای تغییر فونت، از بخش Character نوع فونت دلخواه را انتخاب کنید.

تایپوگرافی در ایلوستریتور

تغییر رنگ تایپوگرافی در ایلوستریتور

به منظور تغییر رنگ نوشته خود، می‌بایست در ابتدا کلمه یا متن مورد نظر را انتخاب نمایید، سپس بر روی کارد Fill دوبار کلیک کنید و از پنجره Color Picker رنگ دلخواه خود را انتخاب و در نهایت بر روی Ok کلیک کنید.

تایپوگرافی در ایلوستریتور

تکنیک‌هایی برای تایپوگرافی با ایلوستریتور

همانطور که می‌دانید، متن انتخاب شده یک فونت است که باید کاراکترهای آن را به آبجکت تبدیل کنید. برای انجام این کار، روی آن راست کلیک کرده و گزینه Create Outlines را انتخاب کنید.

تایپوگرافی در ایلوستریتور

اکنون آبجکت‌ها به صورت Group ایجاد می‌شوند که باید با راست کلیک بر روی آن، به حالت Ungroup درآورید.

تایپوگرافی در ایلوستریتور

ایجاد افکت به تایپوگرافی در ایلوستریتور

در این بخش قصد داریم تا افکت‌هایی را روی نوشته خود اعمال کنیم. برای انجام این کار از ابزار Selection استفاده کرده و متن خود را انتخاب نمائید. سپس از سربرگ Effect گزینه 3D را انتخاب و بر روی Extrude & Bevel کلیک کنید.

تغییر فونت در برنامه ایلوستریتور

هم اینک پنجره‌ای مطابق شکل زیر برای شما به نمایش درخواهد آمد. ابتدا تیک گزینه Preview را بزنید تا بتوانید تغییراتی را که بر روی متن اعمال می‌کنید، مشاهده نمائید. سپس بخش Position را روی Front قرار دهید تا حالت چرخش آن، صفر شود.

تغییر فونت در برنامه ایلوستریتور

در ادامه می‌توانید با کشیدن موس بر روی کادر آبی رنگ، تغییرات دلخواه را ایجاد کنید. همچنین با کلیک بر روی گزینه More Options گزینه‌های دیگری برای شما به نمایش درخواهد آمد که می‌توانید به دلخواه تنظیمات آن را تغییر دهید. در صورتی که موس خود را بر روی قسمت مشخص شده حرکت دهید، می‌توانید Light های متن را به صورت تیره و روشن، تنظیم کنید. مهم‌ترین نکته برای اعمال این افکت، Ungroup بودن آبجکت‌ها است.

تغییر فونت در برنامه ایلوستریتور

سایه زدن متن در تایپوگرافی ایلوستریتور

اکنون می‌خواهیم سایه‌ای را بر روی متن اعمال کنیم. برای انجام این کار باید ابتدا تمامی آبجکت‌ها را انتخاب کنید. سپس از سربرگ Effect و زیر منوی Stylize گزینه Drop Shadow را انتخاب کنید.

تغییر فونت در برنامه ایلوستریتور

در پنجره باز شده، Mode را Multiply و گزینه‌های Opacity و Blure را به دلخواه تنظیم کنید تا سایه ایجاد شده با پس زمینه ادغام شده، شکل زیباتری به خود بگیرد و بهتر دیده شود.

تغییر رنگ تایپوگرافی در برنامه ایلوستریتور

در این بخش نوع چیدمان آبجکت‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که گویی کاراکترهای متن به شیوه‌ای کاملاً بدون نظم بر روی هم قرار گرفته‌اند.

تغییر رنگ تایپوگرافی در برنامه ایلوستریتور

برای انجام این کار لازم است با Drag کردن، آبجکت‌ها را در جای دلخواه خود قرار دهید. اما گاهی آبجکت‌ها به درستی در جای خود قرار نمی‌گیرند یا به عبارتی آبجکت پائینی بر روی آبجکت بالایی قرار نگرفته و در زیر آن واقع می‌شود.

تغییر رنگ تایپوگرافی در برنامه ایلوستریتور

به منظور رفع این مشکل، تمامی آبجکت‌ها را انتخاب و به بخش Layers در سمت چپ محیط برنامه مراجعه کنید.

تغییر رنگ تایپوگرافی در برنامه ایلوستریتور

با توجه به اینکه تمامی آبجکت‌ها انتخاب شده‌اند، در این بخش همه در حالت Select قرار دارند. برای Cut کردن از Ctrl+X صفحه کلید استفاده کنید. برای سهولت در دسترسی به لایه‌های آبجکت هنگام تایپوگرافی در ایلوستریتور از گزینه Create New Layer استفاده و لایه دیگری را ایجاد کنید. در حالی که لایه در حالت انتخاب قرار دارد، کلیدهای Ctrl+V را از صفحه کلید بزنید تا متن در جای خود Paste شود.

ایجاد افکت به تایپوگرافی در ایلوستریتور

نام لایه‌ها را تغییر دهید و برای برطرف کردن مشکل، چیدمان تمامی لایه‌ها را به صورت مجزا برعکس کنید تا شمارش از پائین به بالا شروع شود. برای تغییر رنگ آبجکت‌ها نیز آن‌ها را انتخاب کنید و با کلیک بر روی کادر Fill و یا استفاده از پنل Color، به رنگ دلخواه تغییر دهید.

ایجاد افکت به تایپوگرافی در ایلوستریتور

انداختن سایه چراغ قوه روی متن

برای آنکه بیشتر با ابزارهای تایپوگرافی در ایلوستریتور آشنا شوید، یک پروژه کوچک را با یکدیگر انجام می‌دهیم. جهت انداختن سایه چراغ قوه روی متن، ابتدا در پنل لایه‌ها، یک لایه دیگر مخصوص سایه ایجاد کنید و آن را در حالت انتخاب قرار دهید. سپس با ابزار Pen محدوده‌ای که نیاز دارید تا سایه چراغ قوه ایجاد شود، تعیین کنید.

سایه زدن متن در تایپوگرافی ایلوستریتور

با مراجعه به پنل Gradient می‌توانید تنظیمات لازم را برای شکل سایه روی آبجکت اعمال کنید. با دو بار کلیک روی نشانگرها بهتر است Mode را روی حالت CMYK قرار دهید و Opacity راست را روی صفر تنظیم کنید.

سایه زدن متن در تایپوگرافی ایلوستریتور

ایجاد Mode رنگی برای تایپوگرافی با ایلوستریتور

همانطور که می‌دانید تا به اینجای کار، Gradient ایجاد شد. اکنون نوبت به Mode رنگ می‌رسد که باید به پنل Transparency مراجعه کنید. با استفاده از این پنل می‌توانید حالت‌های مختلف را برای آبجکت انتخاب کنید و Opacity لایه انتخاب شده و یا گروهی از لایه‌ها را کم یا زیاد کنید.

سایه زدن متن در تایپوگرافی ایلوستریتور

تایپوگرافی چهره با استفاده از ایلوستریتور

برای تایپوگرافی روی چهره، مراحل مشابهی را باید طی کرده و به جزئیات بیشتری از کار دقت کنید. از سربرگ File گزینه Place را انتخاب نموده و تصویر خود را از مسیر مورد نظر، وارد محیط برنامه کنید. تصویر خود را در محل مناسب قرار داده و تنظیمات لازم را انجام دهید. قبل از نوشتن متن، بر روی لایه تصویر کلیک کرده، Layer Options را انتخاب و تیک گزینه Template را بزنید. حال در پنل لایه‌ها، یک کپی از تصویر ایجاد کنید.

انداختن سایه چراغ قوه روی متن ایلوستریتور

افزودن متن به تصویر در ایلوستریتور

با استفاده از نوار ابزار سمت چپ، نماد T یا همان Text Tool را انتخاب کنید و متن مورد نظر خود را تایپ کنید. با سایه زدن، به زیبایی متن بیافزایید و پس از Group کردن کلمات، آن‌ها را در محل مشخصی از تصویر قرار دهید. پس از اینکه بر روی گروه کلمات مورد نظر کلیک کردید و آن را به حالت انتخاب درآوردید، از منوی Object گزینه Envelope Didtort و سپس Make With Mesh را انتخاب کنید یا Ctrl+Alt+M را از صفحه کلید بزنید. با جابجایی زبانه‌ها می‌توانید متن را به شکل دلخواه درآورید. سعی کنید برای تمیزی کار از خطوط خارج نشوید.

انداختن سایه چراغ قوه روی متن ایلوستریتور

این کار را برای تمام گروه کلمات انجام دهید تا تایپوگرافی، بخش مورد نظر از تصویر را تکمیل کند.

انداختن سایه چراغ قوه روی متن ایلوستریتور

در نهایت می‌توانید با مراجعه به بخش لایه‌ها، لایه تصویر را غیرفعال کنید و در صورت نیاز، اصلاحات لازم را انجام دهید. به عنوان نمونه می‌توانید به پس زمینه، رنگ یا افکت دهید.

انداختن سایه چراغ قوه روی متن ایلوستریتور

author-avatar

درباره الهام اسلامی

من الهام اسلامی از سال 84 به طور تخصصی پروسه تصویرسازی و طراحی کاراکتر رو آغاز کردم. خوشحالم که میتونم اطلاعاتم رو در اختیار شما هم قرار بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *