آموزش پریمیر

آموزش تغییر سرعت فیلم در پریمیر + ویدئو

آموزش تغییر سرعت فیلم در پریمیر

افزایش سرعت, اسلوموشن, اسپید رمپینگ در پریمیر

یکی از راه‌هایی که همواره می‌تواند جان تازه‌ای به ویدئوها ببخشد، تغییر سرعت فیلم است که می‌تواند به صورت اسلوموشن و یا فست‌موشن باشد. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که با نرم‌افزار پریمیر آشنایی ندارید و می‌خواهید سرعت فایل ویدئویی خود را تغییر دهید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به آموزش تغییر سرعت فیلم در پریمیر بپردازیم. در بخش اول نحوه افزایش سرعت و در بخش دوم نحوه کاهش سرعت بخشی از ویدئو و یا کل آن را در پریمیر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

افزایش سرعت فیلم در پریمیر (Fastmotion)

 

در این بخش از آموزش تغییر سرعت فیلم در پریمیر به چگونگی افزایش سرعت ویدئو می‌پردازیم. ابتدا دو بار روی فایل ویدئویی کلیک کنید تا در مانیتور بخش Source نمایش داده شود. سپس ویدئو را وارد بخش تایم لاین کنید. به منظور تغییر سرعت، روی آن راست کلیک کرده و گزینه Speed/Duration را انتخاب نمائید. CTI را به ابتدا برده و کار را اجرا کنید. مشاهده خواهید کرد که ویدئو به صورت معمولی پخش می‌شود و هنوز تغییری در سرعت آن ایجاد نشده است.

افزایش سرعت فیلم با کمک تغییر Speed

با راست کلیک روی ویدئو و انتخاب گزینه Speed/Duration پنجره‌ای برای شما به نمایش درخواهد آمد که با تغییر مقدار عددی Speed می‌توانید، سرعت را کاهش و یا افزایش دهید. از آنجایی که در این بخش از آموزش تغییر سرعت فیلم در پریمیر قصد داریم در خصوص افزایش سرعت ویدئو صحبت کنیم، لازم است مقدار عددی Speed را افزایش دهید. برای این منظور مقدار 100 را به 500 تغییر داده و Ok کنید. بدین ترتیب بازه زمانی فیلم افزایش خواهد یافت. CTI را به ابتدا برده و Play کنید تا متوجه افزایش سرعت ویدئو شوید.

افزایش سرعت بخشی از فیلم بدون دخالت صدا

مجدداً روی ویدئو راست کلیک کرده و گزینه Speed/Duration را انتخاب کنید. این بار در پنجره باز شده گزینه Maintain Audio Pitch را فعال کنید. با فعالسازی این گزینه نوع صدای اولیه ویدئو حفظ می‌شود. در نهایت بر روی Ok کلیک کرده، CTI را به ابتدا ببرید و Play کنید.

بدین ترتیب مشاهده خواهید کرد که نوع صدای پخش شده با نوع صدای قبلی متفاوت بوده و حالت اصلی صدا حفظ شده است. مجدداً روی ویدئو راست کلیک کرده و گزینه Speed/Duration را انتخاب کنید. این بار در پنجره باز شده گزینه Ripple Edit, Shifting Trailing Clips را فعال کنید. با فعالسازی این گزینه تغییری در صدا ایجاد می‌شود. در نهایت بر روی Ok کلیک کرده، CTI را به ابتدا ببرید و Play کنید تا متوجه تغییر صدای صورت گرفته شوید. دوباره این گزینه را غیرفعال کرده و با بردن CTI به ابتدا کار را اجرا کنید تا تغییرات صدا را احساس کنید.

مشاهده خواهید کرد که در صورت فعال یا غیرفعال بودن Ripple Edit, Shifting Trailing Clips، فرق خاصی روی صدا ایجاد نمی‌شود اما فعالسازی گزینه  Maintain Audio Pitchموجب می‌شود تا سرعت صوت حفظ شود و به سرعتی که ویدئو در حالت عادی دارد، نرسد. بنابراین اگر بخواهید همزمان با افزایش سرعت ویدئو، سرعت صوت نیز افزایش یابد و با همان سرعت پیش برود، گزینه Ripple Edit, Shifting Trailing Clips را فعال کنید یا اینکه اصلاً هیچ گزینه‌ای را انتخاب نکنید. همچنین در شرایطی که بخواهید مقدار اولیه صدا حفظ شود یعنی میزان صدا در افزایش سرعت ویدئو، افزایش نیابد، گزینه Maintain Audio Pitch را فعال کنید.

افزایش سرعت فیلم با کمک تغییر Duration

همچنین برای تغییر سرعت فیلم در پریمیر می‌توانید از Duration نیز استفاده کنید. یعنی به جای این که سرعت را تغییر دهیم تا بازه زمانی تغییر کند، این بار بازه زمانی را تغییر دهید تا سرعت تغییر کند. به عنوان نمونه می‌توانید بازه زمانی را به 10 ثانیه تغییر دهید، بدین ترتیب مشاهده می‌کنید که سرعت نیز خود به خود تغییر خواهد کرد. علت ایجاد چنین رویدای، وجود لینک پیوندی مقابل Speed و Duration است که موجب هماهنگی این دو با یکدیگر شده و در صورت تغییر یکی از گزینه‌ها، گزینه دیگر نیز تغییر می‌کند. OK را انتخاب کرده، CTI را در ابتدا قرار داده و Play کنید.

در این حالت متوجه تغییر صدای ویدئو خواهید شد. برای باز گرداندن سرعت به حالت اولیه خود، گزینه Speed/Duration را انتخاب و مقدار عددی 100 را به Speed اختصاص دهید و تغییرات ایجاد شده را با کلیک بر روی Ok ذخیره کنید. مجدداً CTI را به ابتدا ببرید و کار را اجرا کنید. خواهید دید که ویدئو به حالت اولیه خود بازگشته است.

کاهش سرعت فیلم در پریمیر (slowmotion)

در این بخش از آموزش تغییر سرعت فیلم در پریمیر به چگونگی کاهش سرعت ویدئو یا همان اسلوموشن می‌پردازیم. با توجه به این که در قسمت قبلی با افزایش سرعت فیلم در پریمیر آشنا شدید، طبیعتاً درک کاهش سرعت فیلم در پریمیر برایتان ساده‌تر خواهد بود. ابتدا دو بار روی فایل ویدئویی کلیک کنید تا در مانیتور بخش Source نمایش داده شود. سپس ویدئو را وارد بخش تایم لاین کنید. CTI را به ابتدا برده و کار را اجرا کنید. مشاهده خواهید کرد که هنوز تغییری در سرعت ویدئو ایجاد نشده و به صورت عادی در حال پخش است.

کاهش سرعت فیلم با کمک تغییر درصد Speed/Duration

در این بخش از آموزش تغییر سرعت فیلم در پریمیر از ابتدای ویدئو تا بخشی از آن را که تعیین کرده‌اید، انتخاب و کپی کنید. CTI را در ابتدا قرار داده و اندازه تایم لاین را بزرگ‌تر کنید تا فایل‌ها را بهتر مشاهده کنید. اگر دقت کرده باشید، تقریباً بازه زمانی 3 دقیقه‌ای قابل مشاهده خواهد بود و کل ویدئو رؤیت نمی‌شود. برای مشاهده کل ویدئو باید روی فایل مربوطه راست کلیک کنید و گزینه Scale to Frame Size را انتخاب نمائید. بدین ترتیب مشاهده خواهید کرد که تمام ویدئو برای شما به نمایش درمی‌آید.

به منظور اعمال اسلوموشن در پریمیر روی ویدئو راست کلیک کرده و گزینه Speed/Duration را انتخاب کنید. در پنجره باز شده مقدار 100 ثانیه را به 50 تغییر داده و Ok کنید. بدین ترتیب بازه زمانی فیلم به 6:12 کاهش خواهد یافت. CTI را به ابتدا برده و Play کنید تا متوجه افزایش سرعت ویدئو شوید. یا اگر مقدار 50 ثانیه را به 20 تغییر دهید بازه زمانی فیلم باز هم کاهش می‌یابد. CTI را به ابتدا برده و Play کنید تا متوجه کاهش سرعت ویدئو شوید. در این حالت سرعت ویدئو بسیار آهسته‌تر از حالت اولیه شده و بازه زمانی بسیار تغییر پیدا کرده است.

اسلوموشن بخشی از فیلم بدون دخالت صدا در پریمیر

در این بخش مجدداً روی فایل راست کلیک کرده و گزینه Speed/Duration را انتخاب کنید. اگر هیچ یک از گزینه‌ها را فعال نکنید، گزینه Ripple Edit, Shifting Trailing Clips برای شما فعال خواهد شد. این گزینه تغییراتی را روی صدا ایجاد می‌کند که مشابه تغییر سرعت ویدئو است. اگر بخواهید مقدار اولیه صدا حفظ شود یعنی میزان صدا همزمان کاهش سرعت ویدئو، کاهش نیابد، گزینه Maintain Audio Pitch را فعال کنید. تغییرات ایجاد شده را با کلیک روی Ok ذخیره نمائید. اکنون CTI را به ابتدا برده و Play کنید.

تقریباً می‌توان گفت که صدای موجود روی ویدئو، همان صدای اولیه است که حفظ شده و با توجه به سرعت عکس‌العمل نشان می‌دهد. تا به اینجای کار سرعت را به صورت دستی تغییر دادیم. اکنون می‌خواهیم بگوئیم که ویدئو برای نمونه در بازه 6:12 دقیقه به اتمام برسد. پس مجدداً گزینه Speed/Duration را انتخاب کنید و به جای تغییر سرعت به آن زمان بدهید. با کلیک روی Ok تغییرات ایجاد شده را ذخیره کرده، CTI را به ابتدا ببرید و Play کنید تا شاهد کاهش سرعت باشید.

برای این که بخواهید سرعت را در این بخش از آموزش تغییر سرعت فیلم در پریمیر به حالت اولیه خود باز گردانید، دوباره پنجره Speed/Duration را باز کنید و مقدار عددی Speed را به 100 تغییر دهید. با انجام این تغییر، بازه زمانی این ویدئو به حالت اولیه خود باز می‌گردد. روی Ok کلیک کرده و CTI را در ابتدا قرار دهید. با اجرای کار متوجه خواهید شد که هم سرعت ویدئو و هم صدای آن به حالت اولیه خود بازگشته است.

سخن پایانی

در این مطلب به آموزش تغییر سرعت فیلم در پریمیر پرداخته و دانستیم استفاده از اسلوموشن یا فست‌موشن، از جمله راهکاراهایی است که می‌تواند جان تازه‌ای به فیلم‌ها بدهد. برای انجام این کار کافی است روی ویدئو راست کلیک کرده و گزینه Speed/Duration را انتخاب کنید و بر حسب نیاز تغییرات لازم را بر روی آن اعمال نمائید.

author-avatar

درباره الهام اسلامی

من الهام اسلامی از سال 84 به طور تخصصی پروسه تصویرسازی و طراحی کاراکتر رو آغاز کردم. خوشحالم که میتونم اطلاعاتم رو در اختیار شما هم قرار بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *