آموزش افترافکت

آموزش ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ ای در افترافکت + ویدئو

آموزش ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ای در افترافکت

چگونه در افترافکت اکولایزر (Equalizer) خطی و دایره‌ ای بسازیم؟

ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ ای در افترافکت یک تکنیک جذاب و پُرطرفدار برای موسیقی است. از آنجایی‌که برای ساخت آن به متحرک‌سازی نیاز داریم، افترافکت بهترین گزینه است. در ادامه این مطلب از آموزش افترافکت با ما همراه باشید تا نحوه ساخت اکولایزر (Equalizer) خطی و دایره‌ ای را در برنامه افترافکت به شما آموزش دهیم.

ساخت اکولایزر خطی در افترافکت

 

ابتدا یک Composition با تنظیمات دلخواه ایجاد کنید. سپس فایل‌ آهنگ و تصویر را با Import وارد محیط برنامه کنید و تصویر را در تایم لاین افترافکت قرار دهید. در این بخش راست کلیک کرده، با استفاده از New یک Solid ایجاد کنید و نام آن را Equalizer بگذارید. سپس آن را انتخاب نموده و از منوی Effect بخش Generate، پلاگین Audio Spectrum را برگزینید.

آموزش ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ای در افترافکت

برای آنکه بتوانید به هنگام ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ ای در افترافکت حرکتی هماهنگ با ریتم موسیقی ایجاد کنید، آهنگ را در قسمت Time Line قرار دهید و آن را در محدوده موردنظر تنظیم کنید. در پنجره تنظیمات پلاگین Audio Spectrum قسمت Audio Layer، آهنگ را انتخاب کنید. بدین ترتیب افکت با ریتم موسیقی حرکت می‌کند.

آموزش ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ای در افترافکت

گزینه‌های متعددی در پنجره تنظیمات پلاگین Audio Spectrum وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. بعنوان نمونه نقطه شروع و پایان را با استفاده از گزینه‌های Start Point  و End point مشخص و از بخش Path یک ماسک برای کار تعیین کنید. یا با کم و زیاد کردن Frequency مقدار و تعداد خطوط فرکانسی را تنظیم کنید. اگر مقادیر Frequency Band و Maximum Height را افزایش دهید، خطوط واضح‌تر می‌شوند.

آموزش ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ای در افترافکت

مراحل ساخت اکولایزر دایره‌ای در افترافکت

در این بخش از آموزش ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ ای در افترافکت با ابزار Ellipse Tool پلاگین را بگونه‌ای تنظیم کنید که بصورت دایره‌ای باشد. کافی است Shift را از صفحه کلید نگه داشته و با ابزار Ellipse Tool در بخش مرکزی صفحه، یک Mask بصورت دایره‌ای ایجاد و نوع آن را روی None قرار دهید. از بخش Path گزینه Mask را انتخاب کنید تا افکت در اطراف Mask ایجاد شود. برای اینکه بتوانید افکت را بهتر ببینید، کافی است گزینه Toggle Mask and Shape Path Visibility را که در پایین صفحه قرار دارد، غیرفعال کنید.

برای نمایش این پلاگین در یک جهت (داخل و یا خارج Mask) از بخش Side Option تنها یکی از حالت‌ها را انتخاب کنید، زیرا در حالت  A&Bدر هر دو جهت Mask اعمال می‌شود. تعداد، ارتفاع و ضخامت Band ها را نیز افزایش دهید و از بخش Color رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید دو رنگ بیرونی و درونی را با یکدیگر ترکیب کنید.

افزودن تصویر به اکولایزر

در این بخش از ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ ای در افترافکت می‌بایست تصویر، بنر تبلیغاتی یا هر چیز دیگری که مد نظرتان هست را قرار دهید. برای این منظور تصویر را در Time Line قرار دهید. برای اینکه بتوانید به حالت دایره‌ای شکل در بخش مشخص شده درآورید، باید Mask ایجاد شده برای لایه Solid را انتخاب و Copy کنید، سپس لایه مربوط به تصویر را انتخاب و Paste نمایید. نوع آن را برای لایه، Add انتخاب کنید. خواهید دید که تصویر در قاب دایره نمایش داده می‌شود. به منظور عدم برخورد تصویر با اکولایزر، روی Mask مربوطه دوبار کلیک کنید تا به حالت انتخاب درآید، سپس گزینه Toggle Mask and Shape Path Visibility را فعال نمایید. با استفاده از Shift روی صفحه کلید و نگه داشتن آن، مقادیر را کمتر نموده تا درون خطوط اکولایزر قرار گیرد.

ایجاد حاشیه در پایین تصویر

برای آنکه یک حاشیه در اطراف عکس ایجاد شود، از پلاگین Stroke استفاده نمائید. این پلاگین تنها در صورتی قابل استفاده خواهد بود که در محیط کار یک Mask وجود داشته باشد. اکنون Mask ایجاد شده برای تصویر را انتخاب کرده، در قسمت Effect & preset پلاگین Stroke را جستجو کنید و آن را روی لایه Mask اعمال نمائید. بدین ترتیب تنظیمات مربوطه به نمایش درخواهد آمد که می‌توانید اندازه و رنگ آن را تنظیم کنید.

آموزش ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ای در افترافکت

در بخش پائینی دایره، برای قرار دادن اطلاعات مربوطه، یک Solid ایجاد کرده و یک برش مشابه حالت قبل داشته باشید. سپس Mask تصویر را روی لایه Solid کپی کنید و پس از انتخاب Point از صفحه کلید Delete را بزنید تا حذف شود. برای آنکه شکل بصورت نیم دایره درآید و یک خط راست در بالا ایجاد شود، باید با نگه داشتن Ctrl از صفحه کلید، Point را تنظیم کنید.

بهتر است ابعاد تصویر را کاهش دهید تا بصورت کامل نمایش داده شود. کافی است لایه تصویر را انتخاب و S را از صفحه کلید بزنید و مقدار Scale را کاهش دهید. البته در این حالت اندازه Mask نیز کاهش می‌یابد که برای برطرف کردن این مشکل می‌بایست با دوبار کلیک روی Mask آن را به حالت انتخاب درآورده و با Ctrl+Shift از صفحه کلید، مقدار آن را افزایش دهید و مکان لایه تصویر را در مرکز اکولایزر تنظیم کنید.

آموزش درج اطلاعات مربوط به آهنگ

در این بخش از ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ ای در افترافکت می‌خواهیم اطلاعات مربوط به آهنگ را در حاشیه ایجاد شده، درج کنیم. با ابزار Text نام خواننده را تایپ و در قسمت موردنظر قرار دهید با Animate آن را جذاب‌تر کنید. برای نمونه از قسمت Animate گزینه Opacity را انتخاب و از بخش Range selector برای آن Keyframe ایجاد کنید. در ابتدا مقدار Opacity را صفر و در زمان دلخواه، CTI را روی صد تنظیم کنید تا پس از اجرا، متن بتدریج نمایش داده شود.

همچنین برای ثابت نبودن متن در طول بازه پخش، یک Animate از نوع Scale برای آن ایجاد کنید و مقدار آن را کمی افزایش دهید. CTI را بعد از Keyframe های قبلی قرار دهید و از بخش Range Selector گزینه Offset را با مقدار منفی صد ایجاد و کمی جلوتر آن را بر روی صد تنظیم کنید. برای Start و End به ترتیب صفر و ده را قرار دهید.

ایجاد خط زمان برای آهنگ

یکی دیگر از بخش‌های ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ ای در افترافکت گذاشتن اکولایزر آهنگ روی تصویر و ایجاد بخش Time است. برای ایجاد Time با استفاده از ابزار Pen دو Point را بصورت یک خط مستقیم ایجاد و رنگ Stroke آن را برای نمونه سفید انتخاب کنید. برای اینکه در زمان اجرا قرمز رنگ شود، باید یک کپی از آن در Time Line ایجاد کرده و رنگ قرمز را برای آن انتخاب کنید.

در تنظیمات لایه دوم، روی Add از بخش Content کلیک کنید و Trim Path را انتخاب کنید. زمانی که CTI در انتهای خط زمان تنظیم شد، برای End مقدار صد و در ابتدا مقدار آن را صفر کنید.

آموزش ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ای در افترافکت

برای مشخص کردن ابتدا و انتهای خط، با ابزار Elipse یک دایره کوچک ایجاد کنید. صفحه را Zoom کرده و دایره را دقیقاً در ابتدای خط قرار دهید. در تنظیمات این افکت، Position را در بخش Transform انتخاب و در ابتدا و انتهای Time Line برای آن Keyframe ایجاد کنید تا پس از اجرا حرکت کند.

نمایش مدت زمان پخش آهنگ

برای نمایش مدت زمان دقیق پخش آهنگ هنگام ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ ای در افترافکت ابتدا یک Text ایجاد کرده اما در آن متنی را تایپ نکنید. از ClockWorks که Preset مربوط به ساعت است و باید آن را جداگانه دانلود کنید، استفاده و آن را بگونه‌ای تنظیم کنید که ثانیه و صدم ثانیه را نمایش دهد.

اکنون کار ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ ای در افترافکت به پایان رسیده و باید جزئیات را تکمیل کنید. برای درخشان کردن خطوط، از لایه Solid اکولایزر یک کپی بگیرید و از بخش Effect & Preset پلاگین CC Light Burst را جستجو کنید و آن را روی اکولایزر دوم قرار دهید. همچنین از پلاگین Glow روی اکولایزر اول استفاده کنید یا برای داشتن رنگ بهتر از پلاگین Color Gradient4 بهره ببرید.

برای آنکه بتوانید این اکولایزر را در وسط تصویر قرار دهید، یک کپی از آن بگیرید و در لایه بالاتر قرار دهید. گزینه Path آن را روی None قرار دهید تا از حالت دایره‌ای خارج شود. در آخر نقاط ابتدایی و انتهایی را در بخش دلخواه تنظیم کنید و مقداری را به آن اختصاص دهید.

نمایش متن آهنگ

اگر بخواهید هنگام ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ ای در افترافکت متن آهنگ نیز نمایش داده شود، کافی است تمام لایه‌ها را به‌غیر از لایه تصویر انتخاب و آن‌های را Pre-Compose کنید. قسمتی از متن آهنگ را تایپ و برای نمایش آن، برحسب آهنگ، بازه زمانی تعیین کنید و همین کار را تا اتمام آهنگ ادامه دهید. با استفاده از Animete می‌توانید حالات جذاب‌تری را به متن بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *