آموزش افترافکت

آموزش استفاده از ماسک در افترافکت + ویدئو

ساخت ماسک در افترافکت | چگونه می توان یک ماسک ایجاد کرد؟

ماسک در افترافکت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

به طور معمول در افترافکت، برای انتخاب بخشی از تصویر از ماسک (Mask) استفاده می‌کنند. این ابزار که در تولید بسیاری از پروژه‌های نرم‌افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای پوشش قسمتی از تصویر، متن یا شیء کاربرد دارد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با این ابزار پُر کاربرد آشنا کرده و به آموزش تنظیمات ماسک در افترافکت بپردازیم.

آشنایی با تنظیمات ماسک در افترافکت

 

در این بخش از آموزش تنظیمات ماسک در افترافکت ابتدا به معرفی ماسک می‌پردازیم تا با این ابزار پُر کاربرد بیشتر آشنا شوید. ماسک که یکی از اصلی‌ترین ابزارها در مراحل ساخت یک پروژه در افترافکت به شمار می‌رود، همانطور که از نامش پیدا است برای پوشش دادن بخشی از تصویر، متن، بنر تبلیغاتی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از ماسک، ابتدا تصویر مورد نظر را انتخاب کرده و سپس ابزار Rectangle را از نوار ابزار بالای صفحه انتخاب و یا از کلید میانبر Q استفاده کنید تا نشانگر موس تغییر کند.

در این حالت با کلیک در نقطه مورد نظر، سایر محتویات تصویر از بین خواهد رفت. با جابه‌جایی موس می‌توانید محدوده مورد نظر را مشخص کنید.

برای هر دو تصویر ماسک ایجاد کنید. همانطور که می‌بینید اشاره‌گر موس هنوز هم حالت ماسک را دارد. برای خارج شدن از این حالت ابزار Selection را فعال کنید. بدین ترتیب دیگر امکان ایجاد ماسک را نخواهید داشت اما می‌توانید ماسک ایجاد شده را جابه‌جا کنید یا اینکه اگر بخش از تصویر به درستی انتخاب نشده بود، با کلیک روی مربع‌های ایجاد شده، محدوده اطراف ماسک را جابه‌جا کنید.

برای نمونه ماسک ایجاد شده برای تصویر دوم، بدلیل آنکه در زیر تصویر اول قرار داشت و دیده نمی‌شد، به درستی انتخاب نشده و باید محدوده آن تغییر کند. جهت اصلاح می‌بایست مکان تصویر دوم را با تصویر اول در تایم لاین جابه‌جا نموده و با استفاده از مربع‌های اطراف، محدوده را به دلخواه تغییر دهید.

حالت‌های مختلف ایجاد ماسک

یک فلش کوچک در کنار این ابزار وجود دارد که نشان می‌دهد این ابزار، چند ابزار دیگر را نیز شامل می‌شود. با انتخاب این ابزار و زدن Q از صفحه کلید، مشاهده خواهید کرد که حالت این ابزار تغییر می‌کند. بسته به نیاز خود می‌توانید هر یک از این حالت‌ها را مورد استفاده قرار دهید و در نهایت با استفاده از ماسک، در اشکال مختلف قسمت‌هایی از تصویر را انتخاب کنید. برای انجام این کار روی ابزار ماسک کلیک کرده، برای اینکه بخش‌های دیگر تصویر سریع حذف نشود، ابتدا روی تصویر کلیک کنید و Shift را بگیرید، سپس قسمت مورد نظر را انتخاب کنید. روش دیگر آن است که کلیک کرده و Ctrl را نگه دارید و بعد انتخاب کنید یا Ctrl و Shift را نگه داشته و انتخاب کنید.

روش‌های ذکر شده جزء روش‌هایی هستند که برای ایجاد ماسک مورد استفاده قرار می‌گیرند. توجه به این نکته لازم است که ابتدا می‌بایست کلیک کنید و سپس Ctrl را نگه دارید، زیرا در غیر این صورت امکان رسم ماسک در افترافکت وجود نخواهد داشت. این روش‌ها را می‌توانید برای تمامی حالت‌های ماسک استفاده نمائید نمونه‌ای از آن را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

اگر از حالت چندضلعی استفاده می‌کنید، این امکان وجود دارد که تعداد اضلاع را کاهش یا افزایش دهید. بدین ترتیب به هنگام رسم ماسک و زمانی که هنوز موس را رها نکرده‌اید، با استفاده از فلش‌های بالا و پایین از صفحه کلید می‌توانید تعداد اضلاع را کاهش و یا افزایش دهید. برای حالت دادن گوشه اضلاع هم می‌توانید از فلش‌های چپ و راست استفاده کنید. این مسأله برای شکل ستاره نیز برقرار است. اگر کلید موس را رها کرده باشید، فلش‌ها فقط تصویر را جابه‌جا خواهند کرد. توجه داشته باشید زمانیکه با استفاده از فلش‌ها تغییری در حالت ماسک ایجاد می‌کنید و می‌خواهید ماسک دیگری با همان حالت بکشید، تغییرات اعمال شده روی آن باقی می‌ماند. برای خارج شدن از این حالت کافی است از فلش‌ها برای برگشت به حالت اولیه استفاده یا دو بار روی ابزار ماسک کلیک کنید.

ایجاد ماسک برای دو تصویر

اگر بخواهید برای دو تصویر ماسک ایجاد کنید، جهت جلوگیری از شلوغ شدن صفحه می‌توانید روی تصویری که قرار است ماسک ایجاد کنید، دو بار کلیک کرده تا در صفحه‌ای جداگانه باز شود. برای ایجاد تغییرات روی ماسک رسم شده، نقطه مورد نظر را انتخاب کرده و با استفاده از فلش‌های صفحه کلید آن را تغییر دهید. برای تغییر چند نقطه با هم می‌توانید یکی از نقاط را انتخاب و سپس با استفاده از Shift روی نقاط دیگر کلیک کنید و تغییرات لازم را اعمال نمائید. اگر بر رئی یک نقطه دو بار کلیک کنید، کادری ایجاد می‌شود که می‌توانید آن را جابه‌جا کنید. با دو بار کلیک در خارج کادر، کادر دیگر برای شما نشان داده نمی‌شود و می‌توانید به حالت قبل برگردید.

تنظیمات ماسک در افترافکت

در بخش‌های قبلی در خصوص ماسک و حالت‌های مختلف ایجاد آن در افترافکت صحبت کردیم. اکنون می‌خواهیم به آموزش تنظیمات ماسک در افترافکت بپردازیم. همانطور که در اولین تصویر مشاهده کردید، با استفاده از ابزار ماسک در حالت مستطیل یک ماسک در افترافکت ایجاد کردیم. ماسک ساخته شده در قسمت تایم لاین نمایش داده می‌شود و کنار آن یک لیست بازشو قرار دارد. اگر روی آن کلیک کنید، تنظیمات مربوط به آن نشان داده می‌شود که می‌توانید به وسیله آن‌ها یک انیمیشن ایجاد کنید.

 Mask Path

اولین گزینه برای تنظیمات ماسک در افترافکت Mask Path است که مسیر ماسک را نشان می‌دهد. CTI را در ابتدا قرار داده و یک Kayframe ایجاد کنید. سپس CTI را جابه‌جا کرده و ابزار ماسک را با انتخاب Selection غیرفعال کنید. اکنون روی یکی از گوشه‌های ماسک ایجاد شده دو بار کلیک کنید تا قابلیت تغییر اندازه ماسک فعال شود. با اعمال این تغییر، Kayframe دیگری ایجاد خواهد شد. بدین ترتیب یک انیمیشن نیز ایجاد می‌شود که می‌توانید با زدن دکمه Play آن را اجرا کنید.

در مقابل این گزینه Shape موجود است که با کلیک روی آن پنجره Mask Shape باز می‌شود. در این حالت می‌توانید روی تصویر مسیرهای جدیدی مشخص کنید که به آن Bounding Box گفته می‌شود. همچنین می‌توانید این مسیرها در کادر Mask Shape نیز مشخص کنید که به طور معمول انجام این تنظیم از روی تصویر و به صورت دستی دقیق‌تر است. برای حذف Kayframe ها نیز کافی است آن را انتخاب و Delete کنید.

Mask Feather

دومین گزینه برای تنظیمات ماسک در افترافکت Mask Feather است که به وسیله آن می‌توانید اطراف ماسک انتخاب شده را به صورت تار یا محو درآورید. این تغییرات هم در قسمت طول و هم در قسمت عرض تصویر ایجاد می‌شود. در کنار این گزینه قبل از عدد، یک دکمه پیوند را مشاهده می‌کنید که در صورت فعالسازی آن، طول و عرض به صورت هماهنگ تغییر می‌کند. اما اگر ان را غیرفعال کنید، پیوند میان طول و عرض از بین می‌رود و می‌توانید به صورت جداگانه تغییرات هر یک را تنظیم کنید.

 Mask Opacity

سومین گزینه برای تنظیمات ماسک در افترافکت Mask Opacity است. همانطور که می‌دانید Opacity به معنای شفافیت است. با استفاده از کم و زیاد کردن درصد آن می‌توانید ماسک ایجاد شده روی لایه را به صورت یکدست محو کنید.

 Mask Expansion

چهارمین گزینه برای تنظیمات ماسک در افترافکت Mask Expansion است و به معنای گسترش ماسک است که با تغییر مقدار آن می‌توانید محدوده ماسک و نور تصویر را کم و زیاد کنید. به عنوان نمونه محدوده عکس خود را از محدوده ماسک بیشتر در نظر بگیرید. مشاهده خواهید کرد که تغییری مشابه Mask Opacity ایجاد می‌کند. یا این که در اولین Kayframe تصویر را کامل و مقدار عددی Mask Expansion را زیاد در نظر بگیرید و در Kayframe بعدی ابعاد تصویر و مقداری عددی Mask Expansion را کاهش دهید. مشاهده می‌کنید که تصویر در Kayframe دوم به طور کامل بسته می‌شود. توجه داشته باشید که تمامی تغییرات انجام شده بر اساس کادر ماسک است. اگر که بخواهید بر اساس محتویات خارج از کادر انجام شود، گزینه Inverted را که پس از اعداد قرار گرفته است، فعال کنید.

نحوه تغییر رنگ ماسک‌های ایجاد شده

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، می‌توانید ماسک‌های متعددی را ایجاد و یا آن‌ها را حذف کنید. اکنون برای یک تصویر، چند ماسک با حالت‌های مختلف ایجاد کنید. اگر دقت کرده باشید، این ماسک‌ها در رنگ‌های مختلف ایجاد می‌شوند. اگر روی کادر رنگی کنار ماسک‌ها در قسمت تایم لاین کلیک کنید، می‌توانید رنگ آن را به دلخواه تغییر دهید. همچنین می‌توانید برای بهتر دیده شدن، گزینه Toggle Transparency Grid را فعال کنید.

به علاوه می‌توانید برای ساخت انیمیشن به طور همزمان از گزینه‌های Mask و Transform استفاده کنید که نمونه‌ای از آن را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به آموزش تنظیمات ماسک در افترافکت پرداخته و دانستیم یکی از اصلی‌ترین ابزارها در افترافکت به شمار می‌رود که برای پوشش دادن بخشی از تصویر، متن یا شیء مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه حالت‌های مختلف ایجاد ماسک را با یکدیگر بررسی کرده و با ساده‌ترین روش ایجاد ماسک برای دو تصویر آشنا شدیم. همچنین دانستیم که با ایجاد Keyframe برای هر یک تنظیمات ماسک در افترافکت می‌توان یک انیمیشن ایجاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *