آموزش افترافکت

آموزش فارسی نویسی در افترافکت (تایپ فارسی) + ویدئو

آموزش فارسی نویسی در افترافکت

چگونه در افترافکت فارسی بنویسیم؟

حتماً تا کنون برایتان پیش آمده که بخواهید کلمه یا جمله‌ای را به فارسی در افترافکت بنویسید اما پس از تایپ، ببینید که حروف به صورت برعکس و جدا از هم نوشته می‌شوند. راهکارهایی برای حل این مسأله وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و شامل رفع آن با استفاده از خود نرم‌افزار و یا استفاده از اسکریپت فارسی نویسی است. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که درصدد یافتن راهی برای حل این مشکل می‌گردید، در ادامه این مطلب از آموزش افترافکت با ما همراه باشید.

تایپ فارسی در افترافکت به صورت مستقیم

 

در مرحله ابتدایی و برای شروع کار، نرم‌افزار افترافکت را باز کنید و یک Composition با تنظیمات دلخواه خود، ایجاد نمایید. سپس با استفاده از ابزار Text که در نوار بالای صفحه قرار دارد، یک فایل متنی ایجاد و متن دلخواه خود را به فارسی بنویسید. اگر مشاهده کردید که حروف به صورت برعکس و جدا از هم نوشته می‌شوند، باید تنظیمات نرم‌افزار را تغییر دهید. برای این منظور باید از منوی Edit گزینه Preferences و سپس Type را انتخاب کنید.

آموزش فارسی نویسی در افترافکت

در پنجره باز شده گزینه South Asian And Middle Eastern از قسمت Text Engine را انتخاب و بر روی Ok کنید. در این حالت اگر باز هم کلمه یا جمله‌ای را به فارسی بنویسید، خواهید دید که مشکل هنوز برقرار است. برای رفع آن لازم است تا نرم‌افزار افترافکت را یک بار ببندید و مجدداً آن را اجرا کنید. به این ترتیب مشاهده می‌کنید که کلمات فارسی به صورت صحیح نوشته می‌شوند.

آموزش فارسی نویسی در افترافکت

البته راه دیگری برای حل این مشکل وجود دارد و آن استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ است. بدین صورت که ابتدا متن را در برنامه فتوشاپ بنویسید و آن را به صورت فایل PNG ذخیره کنید تا عاری از هرگونه Background باشد. سپس فایل PNG را وارد در پروژه‌های افترافکت استفاده کنید.

تایپ فارسی در افترافکت با استفاده از اسکریپت

برنامه‌های کمکی زیادی برای فارسی نویسی در افترافکت وجود دارد که یکی از آن‌ها LeoMoon ParsiNegar می‌باشد. اما برای استفاده از این نرم‌افزارها، فقط باید از فونت‌های تعریف شده برایشان استفاده کنید که موجب محدود شدن کارتان خواهد شد. به عبارت دیگر هنگام نصب این نرم‌افزارها، یک سری فونت نیز همراه آن‌ها نصب می‌گردد که مختص خود آن‌ها است. همین امر به تنهایی می‌تواند مشکل بزرگی برای استفاده از نرم‌افزارهای کمکی برای تایپ فارسی در افترافکت باشد.

فارسی نوشتن در افترافکت بدون نرم افزار کمکی

اکنون می‌خواهیم روش دیگری را برای حل مشکل فارسی نویسی در افترافکت بررسی کنیم که در آن نیازی به استفاده از نرم‌افزارهای کمکی یا برنامه فتوشاپ نیست. برای این کار باید اسکریپتی با عنوان Arabic Text را دانلود کنید. سپس پوشه مربوط به آن را در مسیر نصب برنامه افترافکت و در پوشه Support File در بخش Script ها کپی کنید.

آموزش فارسی نویسی در افترافکت

اکنون از منوی Edit گزینه Preferences و سپس General را انتخاب کنید و در پنجره نمایش داده شده، گزینه Allow Script To Write Files And Access Network را فعال نمایید و در نهایت بر روی گزینه تأیید یا OK کلیک کنید.

چگونه در افترافکت فارسی بنویسیم

از منوی File گزینه Script و سپس Run Script File را انتخاب کنید و به مسیری که در آن Script مربوط به Arabic Text را کپی کردید، بروید و Script را انتخاب کنید. حال بر روی Open کلیک کنید. اگر فایل مربوطه نمایش داده نمی‌شود، می‌بایست از بخش رو به ‌رویی قسمت File Name حالت All File Formats را انتخاب کنید تا بتوانید آن را ببینید.

چگونه در افترافکت فارسی بنویسیم

فارسی سازی فضای افترافکت توسط Arabic Text

پس از انجام تمامی مراحل فوق برای فارسی نویسی در افترافکت در منوی File بخش Script اسکریپت مربوط به Arabic Text را خواهید داشت. هرگاه که به این Script نیاز پیدا کردید، می‌توانید پنجره مربوط به آن را باز کنید. اگر در حال حاضر این گزینه برای شما نمایش داده نمی‌شود، باید یک بار برنامه را ببندید و مجدداً افترافکت را باز کنید.

چگونه در افترافکت فارسی بنویسیم

پس از ورود به محیط برنامه، برای فارسی نویسی در افترافکت، یک Composition با تنظیمات دلخواه و سپس یک Solid ایجاد کنید. بعد از تایپ متن مورد نظر، به دلیل آن که می‌خواهید متن به صورت راست چین قرار گیرد، کلید Ctrl+Shift سمت راست صفحه کلید را بزنید. اگرچه به طور معمول این بخش تأثیری بر چیدمان متن در محیط افترافکت ندارد. در قسمت پایین پنجره Arabic Text سه گزینه موجود است که در تصویر مشاهده می‌کنید.

اکنون فایل متنی‌ای را که برای نمونه جهت فارسی نویسی در افترافکت ایجاد کرده بودید، حذف کنید و در Arabic Text گزینه New Text را انتخاب کنید. پس از تایپ متن مورد نظر بر روی گزینه Apply کلیک کنید. خواهید دید که یک فایل متنی جدید با همان متنی که در Arabic Text نوشتید، ایجاد می‌شود. در این حالت، دیگر برای انتخاب فونت هیچگونه محدودیتی ندارید و می‌توانید از بخش مربوط به Font در پنجره Character هر فونتی را که مدنظر دارید انتخاب کنید.

سخن پایانی

اگر بخواهید لایه متن ایجاد شده برای فارسی نویسی در افترافکت را ویرایش کنید، باید بر روی فایل مورد نظر کلیک کنید تا به حالت انتخاب شده در بیاید. پس از آن Arabic Text را بر روی حالت Update Text قرار دهید. هنگامی که کار ویرایش متن به پایان رسید، بر روی گزینه Apply کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *