آموزش افترافکت

آموزش اصلاح رنگ و نور در افترافکت + ویدئو

آموزش اصلاح رنگ و نور در افترافکت

چگونه رنگ و نور را در افترافکت اصلاح کنیم؟

احتمالاً بارها برای شما هم پیش آمده که بعد از فیلمبرداری، هنگام مشاهده فایل خام، با ایراداتی در نورپردازی، رنگ و کنتراست مواجه شُدید. بمنظور اصلاح رنگ و ایرادات ذکر شده هنگام تدوین می‌توانید از نرم‌افزار افترافکت کمک بگیرید. اصلاح رنگ و نور در افترافکت یا Color Correction، یکی از پُرکاربردترین اقدامات در این برنامه محسوب می‌شود. در ادامه این مطلب از آموزش افترافکت با ما همراه باشید تا با برخی از افکت‌های رایج و نحوه کار با آن‌ها آشنا شوید. اما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً سایر افکت‌ها را خودتان بررسی کنید.

آشنایی با افکت Brightness & Contrast

 

برای اصلاح رنگ و نور در افترافکت در ابتدا یک Composition  ایجاد کنید و تصویر دلخواهتان را از قسمت مربوط به Import فایل‌ها وارد محیط برنامه نمائید و آن را در بخش تایم لاین افترافکت قرار دهید. برای اصلاح رنگ و نور در افترافکت روی لایه مربوطه کلیک کنید تا به حالت انتخاب درآید. از سربرگ Effect گزینه Color Correction و سپس گزینه  Brightness Contrast را انتخاب کنید و آن را به عنوان اولین افکت در نظر بگیرید.

آموزش اصلاح رنگ و نور در افترافکت

به یاد داشته باشید که برای اصلاح رنگ و نور در افترافکت دو المان اصلیBrightness & Contrast جذابیت و وضوح فایل‌ها را چند برابر می‌کنند که پس از انتخاب به نمایش در می‌آیند.

آموزش اصلاح رنگ و نور در افترافکت

اکنون اگر مقادیر عددی مربوط به آن‌ها را تغییر دهید، متوجه تغییرات اعمال شده بر روی فایل خواهید شد. بعنوان نمونه افزایش مقدار Brightness موجب افزایش روشنایی تصویر می‌شود و افزایش مقدار Contrast نیز موجب افزایش کنتراست بخش‌های مختلف تصویر می‌گردد. همچنین با فعال و یا غیرفعال کردن افکت نور در افترافکت می‌توان به راحتی تغییرات را مشاهده کرد. در صورتی که براساس مقاله اصلاح رنگ و نور در افترافکت این افکت‌ها را بر روی فایل خود اعمال کنید، در مدت زمان پخش ویدئو، تنها این دو افکت را خواهید داشت.

آموزش اصلاح رنگ و نور در افترافکت

آشنایی با افکت Color Balance

اکنون برای بررسی افکت پُرکاربرد Color Balance باید، افکت قبلی را غیرفعال کنید. از سربرگ Effect گزینه Color Correction و سپس گزینه  Color Balance را انتخاب کنید تا گزینه‌های مربوط به تنظیمات در سمت چپ محیط برنامه نمایش داده شود. خواهید دید که سه قسمت کلی برای بخش‌های تاریک، متوسط و روشن نمایش داده می‌شود که هر یک از ان‌ها دارای سه رنگ قرمز، سبز و آبی هستند. با این افکت می‌توانید کنترل خوبی برای تغییر رنگ بخش‌های مختلف فایل داشته باشید.

آموزش اصلاح رنگ و نور در افترافکت

بعنوان نمونه، سه پارامتر اول قسمت‌های تاریک را تغییر دهید و تغییرات آن را مشاهده کنید. این افکت بیشتر برای سرد یا گرم کردن رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلاً با افزایش رنگ آبی، رنگ‌های محیط حالت سردتری خواهند داشت.

تصحیح رنگ و نور در افترافکت

آشنایی با افکت Change Color و Change to Color

برای بررسی این افکت‌ها برای اصلاح رنگ و نور در افترافکت لازم است افکت‌های قبلی را غیرفعال کنید. مجدداً از سربرگ Effect گزینه Color Correction و سپس گزینه‌های  Change Color و Change to Color را انتخاب کنید. بدین ترتیب می‌توانید یک رنگ را به رنگ دیگری تبدیل کنید، مثلاً هر کجا از فایل تصویری سفید باشد، آن را به رنگ دیگری تغییر دهید.

آشنایی با سایر افکت‌ های کاربردی اصلاح رنگ و نور در افترافکت

علاوه‌بر چند افکت قبلی که جزء افکت‌های پُرکاربرد برای اصلاح رنگ و نور در افترافکت بودند، افکت‌های پُرکاربرد دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از :

  • Vibrance: تصحیح اشباع رنگ و متمرکز شدن روی قسمت‌هایی که اشباع رنگ کمتری دارد
  • Levels: تغییر رنگ تن‌های میانی و کناری در محدوده سفید تا مشکی
  • Black & White: تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید
  • Shadow/Highlight: بسیار کاربردی در تصحیح ایرادات نورپردازی
  • Photo Filter: بسیار کمک‌کننده در گرمی و یا سردی بخشیدن به رنگ‌های پروژه

نحوه تصحیح رنگ در افترافکت

به یاد داشته باشید که حتی اگر فیلم‌های شما با بهترین دوربین‌های فیلمبرداری موجود در بازار گرفته شده باشند، گاهی کمرنگ و یا غیرواقعی به‌نظر می‌رسند. در ادامه شما را با چند روش آسان برای تغییر رنگ آشنا می‌کنیم.

 استفاده از افکت Fill

این روش تنها برای لایه‌هایی با یک رنگ مناسب است و عدم انتخاب آن لایه می‌تواند کل ترکیب رنگ را تکرنگ کند. برای کپی کردن این افکت از لایه‌ای به لایه دیگر، می‌توانید از کلیدهای ترکیبی Ctrl+C و Ctrl+V یا Command استفاده کنید.

استفاده از افکت  Tint

با استفاده از این افکت می‌توانید بجای تغییر رنگ هر عنصر، در یک ترکیب بصورت جداگانه به نتیجه مشابهی برسید. لایه مورد نظر را انتخاب کرده، از سربرگ Effect گزینه Color Correction و سپس گزینه Tint را انتخاب کنید. با استفاده از پنل Effect Controls و گزینه‌هایMap Black To  و Map White To می‌توانید رنگ‌ها را به دقت تنظیم کنید. در Map Black To قسمت‌های سیاه لایه انتخابی با رنگ مورد نظر جایگزین می‌شود و در Map White To قسمت‌های سفید تغییر خواهند کرد. همچنین می‌توانید از آن برای رفع اشباع یک لایه استفاده کنید.

استفاده از افکت  Hue/Saturation

با استفاده از این افکت می‌توانید رنگ کل عکس یا یک ترکیب چند لایه را تغییر دهید. اگر یک ترکیب با عناصر پیچیده و زیاد در اختیار دارید، این افکت موجب سهولت کار شما در تغییر رنگ خواهد شد. با استفاده از سربرگ Effect گزینه Color Correction و سپس گزینه Hue/Saturation را انتخاب کنید. جهت تغییر رنگ کل ترکیب، مقادیر Master Hue را تغییر دهید و یا برای تنظیم رنگ جدید از نشانگر Master Saturation و Master Lightness استفاده کنید.

در ویدئوها نیز پس از قرار دادن در تایم لاین، از سربرگ Layer روی New کلیک کرده و گزینه Adjustment Layer را انتخاب کنید. پس از تنظیم لایه اضافه شده به ویدئو از ابزار Pen برای پوشش شیء مورد نظر برای تغییر رنگ، استفاده کنید. اگر شیء حاوی جزئیات زیادی نباشد، ماسک کردن ساده‌تر بوده و می‌توان با Mask Feather لبه‌ها را صاف‌تر کرد. سپس افکت Hue/Saturation را فعال کرده و باMaster Hue  رنگ شیء ماسک شده را تغییر دهید.

ترکیب نور کلید با افکت  Hue/Saturation

برای اصلاح رنگ و نور در افترافکت برای عکس‌هایی که دارای متغیرهای مختلفی است، می‌توانید ویژگی‌های کلیدی را با افکت Hue/Saturation ترکیب کنید.

تصحیح رنگ و نور در افترافکت

با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+D دو کپی از فایل اصلی تهیه کنید و دو نسخه پایینی را در حالت عدم نمایش قرار دهید. از سربرگ Effect گزینه Keying و سپس گزینه Keyligth را انتخاب کنید.

تغییر رنگ در افترافکت

تغییر رنگ در افترافکت

تغییر رنگ در افترافکت

با استفاده از قطره‌چکان و نگه داشتن کلید Ctrl رنگ تصویری که می‌خواهید جایگزین شود را انتخاب کنید. قابلیت نمایش را برای دومین لایه روشن و آن را انتخاب نمائید. از سربرگ Effects گزینه Color Correction و سپس Hue/Saturation را انتخاب کنید. اگرچه تنظیم مقادیر رنگ اصلی، فقط بر رنگ مشخص شده تأثیر می‌گذارد اما ممکن است با مشکلات فشرده‌سازی مواجه شوید و بخواهید گزینه‌های Keylight را تنظیم کنید.

استفاده از افکت  Change to Color Effect

این افکت که پیش‌تر بعنوان اثر تغییر رنگ (HSL) شناخته می‌شد، امکان تغییر یک رنگ خاص را فراهم می‌کند. از سربرگ Layer گزینه New و سپس Adjustment Layer را انتخاب کنید. سپس افکت Change to Color را به لایه اضافه و رنگی را که می‌خواهید جایگزین کنید. افترافکت بصورت اتوماتیک رنگ From را به رنگی که در زیر تنظیمات To انتخاب کرده‌اید، تغییر می‎دهد. توجه داشته باشید که قسمت‌هایی از عکس را که نمی‌خواهید تحت تأثیر این افکت قرار گیرد، با ابزار Pen ماسک کنید. بنابراین انتخاب روش اصلاح رنگ و نور در افترافکت کاملاً به نوع پروژه بستگی دارد.

تغییر رنگ پس زمینه در افترافکت

در این بخش خواهید آموخت که چگونه با روشی ساده رنگ پس زمینه یک ترکیب را تغییر دهید.

دسترسی به تنظیمات ترکیب‌بندی

جهت تغییر رنگ پس زمینه باید تنظیمات ترکیب‌بندی را در افترافکت باز کنید. برای انجام این کار از Ctrl+K استفاده کنید.

سپس گزینه Background Color را پیدا کرده، روی کادر رنگی کلیک کنید و رنگ جدید را انتخاب نمائید. برای انجام این کار می‌توانید از قطره‌چکان هم استفاده کرده و در نهایت Ok کنید.

اگر یک الگوی شطرنجی را در پنل Composition می‌بینید، بدلیل روشن بودن میزان شفافیت است. حال در قسمت پایین پنل Composition روی کادری که شبیه به شطرنج است، کلیک کنید.

اصلاح نور در افترافکت

اکنون ترکیب مورد نظر می‌بایست همانی باشد که در تنظیمات ترکیب‌بندی انتخاب کردید.

اصلاح نور در افترافکت

تغییر رنگ ویدئو در افترافکت

ابتدا ویدئوی خود را با After Effects Alternative FilmoraPro باز کنید. چراکه FilmoraPro توانایی اصلاح رنگ دقیق با کیفیت بالا را دارد. برای این منظور می‌توانید از مبدل فضای رنگی جهت تغییر رنگ استفاده نمائید و ویژگی‌های FilmoraPro را بررسی کنید.

تغییر رنگ متن در افترافکت

برای تغییر رنگ متن، در Composition مربوط به ویدئو، از یک Solid بعنوان لایه پس زمینه استفاده کنید. از آنجایی که برای تغییر رنگ متن، به خود متن نیاز دارید، از ابزار Tiltle و یا Ctrl+T استفاده کنید و متن خود را داخل Composition تایپ کنید. لایه متن خود را انتخاب و بر روی آن کلیک کنید و گزینه Animate را بیابید. روی علامت کنار آن کلیک کرده و Fill Color RGB را انتخاب کنید تا رنگ بصورت اتوماتیک به قرمز تغییر کند.

اصلاح نور در افترافکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *