طراحی گرافیک

آموزش ساخت جلد کتاب در فتوشاپ + ویدئو

آموزش طراحی جلد در فتوشاپ

نحوه طراحی کردن جلد کتاب

ساخت و چاپ جلد اهمیت بسیار زیادی در صنعت چاپ دارد. چرا که وقتی در یک کتابفروشی با کتاب‌های زیادی مواجه و در میان آن‌ها سردرگم می‌شویم، یک جلد زیبا و به یاد ماندنی می‌تواند نقش ویژه‌ای در جلب توجه ما ایفا کند. در آموزش ساخت جلد برای کتاب یک طراحی خوب، آن است که علاوه‌بر منحصر به فرد بودن بتواند شما را وادار به انتخاب کند. برخی از افراد گمان می‌کنند که اهمیت طراحی صفحات کتاب از طراحی جلد آن بیشتر است. این درحالی است که در دنیای امروز، قضاوت افراد درباره یک کتاب، بر اساس جلد آن خواهد بود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با چگونگی طراحی کردن جلد کتاب آشنا کنیم و نحوه ساخت جلد با فتوشاپ را با یکدیگر مرور کنیم.

چطور جلد کتاب را طراحی کنیم؟

 

زمانی که نگارش یک کتاب به اتمام می‌رسد، مرحله ساخت و درست کردن جلد آن آغاز می‌شود. جلد یک کتاب، نه تنها آن را از میان دیگر کتاب‌ها متمایز می‌کند، بلکه موجودیتش را در میان سایر کتاب‌ها به مخاطب اعلام می‌کند. حال شاید این سؤال در ذهن‌تان نقش بسته باشد که چگونه جلد کتاب را طراحی کنیم؟ برای پاسخ به این سؤال، به بررسی 10 نکته طلایی در آموزش ساخت جلد کتاب می‌پردازیم که می‌توانند در ساخت جلد زیبا کمک کننده باشند.

استخدام یک طراح با تجربه

اگرچه ساخت جلد به واسطه طراح صورت می‌گیرد، اما به یاد داشته باشید که طرح روی جلد باید به آنچه که در داخل صفحات است، اشاره کند. از این رو نویسنده کتاب باید به عنوان یک مشاور در کنار طراح قرار گیرد. چرا که یک طراح حرفه‌ای و با تجربه می‌تواند از ابزار و منابع مناسب برای طراحی و پیاده‌سازی نظرات و ایده‌های نویسنده کتاب استفاده کند.

برخورداری از یک مفهوم بی‌نظیر برای طرح روی جلد

در پروسه آموزش طراحی جلد تاکید زیادی بر تصویرسازی شده است. یک طرح جلد منحصر به فرد می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی خریدار داشته باشد. پس در صورت امکان بهتر است طراح قبل از هرگونه اقدامی برای طراحی جلد کتاب ، آن را بخواند. چراکه اطلاع از موضوع و محتوای کتاب برای طراحی، امری ضروری است.

آموزش برجسته کردن یک عنصر واحد

یکی از مهم‌ترین ترفندهای ایجاد طرح‌های جالب برای جلد کتاب، تأکید بر یک عنصر است. با انجام این حرکت جسورانه، طرح جلد به سرعت چشم مخاطب را به خود جلب می‌کند. همچنین باید در خصوص عناصر بصری دیگر نیز تصمیم‌گیری کنید و ببینید که آیا طرح شما نیاز به عکس یا تایپوگرافی دیگری نیز دارد یا خیر؟

استفاده از اندازه‌ها و مقیاس‌های متفاوت

اگر عناصر روی جلد به یک اندازه باشند، اهمیتی در ذهن مخاطب نخواهند داشت. بنابراین بهتر است از اندازه‌ها و مقیاس‌های متفاوتی در حین یادگیری ساخت جلد استفاده کنید. در صورت جذابیت عنوان کتاب می‌توانید آن را به عنصر اصلی در طراحی تبدیل کنید و با حروف پُررنگ توجه مخاطبین را جلب کنید.

پرهیز از تصاویر شلوغ و دَرهم

بسیاری از مدرسان حین آموزش ساخت جلد به این نکته مهم اشاره می‌کنند. تصاویر شلوغ و اطلاعات بیش از حد، فقط موجب نویز بصری می‌شود و مخاطب گیج شده و نمی‌تواند در مورد پیام اصلی جلد تصمیم بگیرد. از این رو همواره توصیه می‌شود که از استفاده بیش از حد تصاویر، رنگ، فونت، خطوط، طرح‌ها و … خودداری کنید.

دقت در انتخاب تایپوگرافی

همه ما به این نکته آگاهیم که اشکال مختلف به یک طراحی هویت می‌دهند و رنگ‌ها احساساتمان را برمی‌انگیزند. تایپوگرافی نیز می‌تواند طرحی را زیباتر و یا آن را خراب کند. لذا هنگام یادگیری ساخت جلد در انتخاب تایپوگرافی، شکل‌ها و قلم‌های مورد استفاده دقت کنید تا از دَرهم آمیختگی طرح روی جلد جلوگیری شود.

توجه به اندازه جلد کتاب

ابعاد جلد کتاب از دیگر نکاتی است که باید هنگام طراحی به آن توجه کنیم. از آنجایی که در دنیای دیجیتال امروز محصولات به صورت آنلاین منتشر می‌شوند و طرح روی جلد در صفحات کوچک نمایشگر نیز باید خودی نشان دهد، طرح روی جلد باید به گونه‌ای باشد که در ابعاد کوچک هم جذابیت خود را داشته باشد. از این رو طرح‌های ساده با جزئیات کمتر، از جذابیت بیشتری برخوردارند. این موضوع در بسیاری از کلیپ های آموزشی نیز گش زد شده است.

حفظ سادگی طرح جلد

یک طراحی ساده اما اثرگذار می‌تواند در موفقیت کتاب نقش بسیار زیادی را ایفا کند. به همین دلیل همواره می‌گوییم نیازی به استفاده از تمام جزئیات بر روی جلد نیست و استفاده از عناصر قابل توجه در محتوا کافی خواهد بود.

توجه به نکات مربوط به چاپ جلد کتاب

اگر هدف از طراحی کردن جلد کتاب، چاپ آن به صورت فیزیکی است، باید به نکات مربوط به آن توجه داشت. حتی توصیه می‌کنیم اگر قصد دارید کتاب را به صورت الکترونیکی انتشار دهید، هنگام طراحی کیفیت را به گونه‌ای تنظیم کنید که مناسب چاپ باشد.

حفظ تناسب ظاهری طرح با برند

در صورتی که طرح شما در تناسب با طرح‌های گذشته است، از همان فونت‌ها، تصاویر، تایپوگرافی و … استفاده کنید. این بدان جهت است که وقتی خواننده آن عناصر را می‌‌بیند، نسخه‌های قبلی کتاب در ذهنش تداعی شود.

آموزش نحوه ساخت جلد با فتوشاپ

قبل از ساخت جلد در فتوشاپ، بهتر است با ناشر و یا چاپخانه هماهنگ کنید که چه میزان حاشیه برای لبه‌های جلد کتاب و بُرش آن‌ها نیاز دارید. به عبارت دیگر به اطلاعاتی نظیر بلید، اندازه چاپ، عطف کتاب، اندازه پشت و روی جلد و حاشیه نیاز دارید. سپس وارد برنامه فتوشاپ شده، متناسب با ابعاد مورد نیاز یک فایل جدید ایجاد کنید و حالت رنگ آن را بر روی CMYK قرار دهید. حال با استفاده از New Guide خطوط راهنما و حاشیه‌های لازم را تنظیم و قالب اصلی را ایجاد کنید.

اکنون با داشتن حاشیه‌ها می‌توانید خطوط راهنمای افقی و عمودی را برای عطف کتاب، اندازه پشت و روی جلد و سایر داده‌ها تنظیم کنید. برای طراحی روی جلد و عطف کتاب به هارمونی رنگ‌ها توجه کنید و رنگی متناسب با جلد اصلی کتاب در نظر بگیرید. در طراحی پشت جلد نیز به اطلاعاتی همچون سال انتشار، جوایز و بخشی از متن نیاز دارید. در نهایت می‌توانید با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله فیلترها، جلوه‌ای زیباتر به جلد طراحی شده ببخشید.

سخن پایانی

در این مطلب با آموزش ساخت جلد کتاب در کورل و فتوشاپ آشنا شدیم و دانستیم جلد یک کتاب به منزله صورت آن است که موجودیتش را در میان سایر کتاب‌ها به مخاطب اعلام می‌کند. در نتیجه باید به گونه‌ای طراحی شود که برای خریداران جذاب و گیرا باشد. در صورت نیاز به یک طراحی جلد حرفه ‌ای می‌توانید از خدمات محتوانایس بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *