طراحی گرافیک

آموزش جلد کردن کتاب + ویدئو آموزشی

نحوه جلد کردن کتاب

نحوه جلد گرفتن کتاب

با شروع مهر و بازگشایی فصل مدارس، بازار جلد کردن کتاب‌ها رونق می‌یابد و دانش‌آموزان دوست دارند کتاب‌های خود را به شیوه‌ای خاص و لاکچری، جلد کنند. البته این امر فقط منحصر به ماه مهر و دانش‌آموزان نیست. بلکه همه افراد و تمامی ماه‌ها را شامل می‌شود. اگر شما هم به دنبال روشی برای جلد کردن کتاب‌های خود هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا علاوه‌بر بررسی روش‌های متعدد و البته جذاب برای جلد کردن کتاب‌ها، به این سوال که «چگونه کتاب را جلد بگیریم؟»، پاسخ دهیم.

چگونه کتاب را جلد کنیم؟

 

از آنجایی که عده‌ای از افراد نسبت به طریقه جلد کردن کتاب آشنایی کافی ندارند و همواره درصدد آن هستند که بدانند «چگونه کتاب را جلد کنیم؟»، در این بخش نحوه جلد کردن کتاب را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

اولین مرحله برای جلد یک کتاب، فراهم کردن یک جلد مناسب است که برحسب سلیقه می‌تواند متفاوت باشد. فقط به این نکته دقت داشته باشید که جلد کتاب می‌بایست از خود کتاب بزرگ‌تر باشد. جلد را روی یک سطح قرار داده و کتاب را بر روی آن باز کنید.

سپس با توجه به باز بودن کتاب، با در نظر گرفتن مقداری حاشیه برای آن، جلد را برش بزنید. در قسمت بالا و پایینی کتاب، درست از آنجایی که کتاب باز و بسته می‌شود، یک برش بر روی جلد کتاب ایجاد کنید. با انجام این کار، اکنون به راحتی می‌توانید حاشیه‌های اضافی جلد را به داخل کتاب (صفحه اول) تا بزنید و به وسیله چسب ثابت کنید.

چگونه کتاب را با چسب پهن جلد کنیم؟

برای جلد کردن کتاب با استفاده از چسب پهن، کافی است یک عدد چسب پهن خریداری کرده و تنها با استفاده از یک قیچی، کتاب‌های خود را جلد کنید. برای این منظور باید کتاب را روی سطحی، رو به روی خود قرار داده و سپس جلد کردن کتاب را با چسب پهن آغاز کنید. بهتر است از بالای کتاب شروع کرده و چسب را به گونه‌ای روی آن قرار دهید که از سمت بالا و چپ کمی بیرون‌ باشد.

با استفاده از دست، چسب را روی کتاب فیکس کرده و در حالی که هنوز رول چسب پهن در دستانتان است، کتاب را به سمت دیگر برگردانید و چسب را روی سمت دیگر فیکس کنید. حال از سمت راست نیز مقداری چسب را اضافه‌تر بگیرید و با استفاده از قیچی آن را ببُرید.

در قسمت بالای کتاب، درست آنجایی که کتاب باز و بسته می‌شود، یک برش بر روی چسب ایجاد کرده و چسب‌های اضافی را به داخل کتاب تا بزنید. مجدداً چسب را برداشته و از محل اتمام چسب قبلی، این کار را تکرار کنید. با این تفاوت که تنها از طرفین مقداری چسب اضافه بگذارید. به همین شیوه تا انتها پیش بروید. بخش پائینی کتاب را نیز درست مشابه بخش بالایی کتاب انجام دهید. بدین طریق کتاب خود را با چسب پهن جلد کرده‌اید.

چگونه کتاب را با چسب جلد کنیم؟

به منظور جلد کردن کتاب با استفاده از چسب جلد، می‌توانید آن‌ها را در مدل‌های مختلف خریداری کرده و تنها با استفاده از یک قیچی، کتاب‌های خود را جلد کنید. برای این منظور کافی است چسب جلد را روی پوشش کتاب قرار داده و نوار سفید رنگ آن را جدا کنید. سپس اطراف اضافی جلد چسبی را قیچی کنید، یا این که در ابتدا آنها را به اندازه کتاب‌های خود، برش بزنید و روی کتاب بچسبانید. شما با این کار از کتاب‌هایتان محافظت خواهید کرد.

چگونه کتاب را جلد پلاستیکی کنیم؟

جلد پلاستیکی، یکی از وسایل کاربردی برای جلد کتاب است. استفاده از جلد پلاستیکی ضخیم موجب می‌شود تا جلد کتاب کاملاً پوشانده شده و به خوبی از آن محافظت شود. استفاده از جلد پلاستیکی برای کتاب بسیار ساده بوده و درست باید مطابق آنچه که در بخش «چگونه کتاب را جلد کنیم؟» توضیح دادیم، عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که همواره برای جلد کردن کتاب‌ها، از جلدهای شفاف استفاده کنید، چرا که استفاده از سایر جلدها همچون پارچه، کاغذ کادو و … موجب می‌شود که در آینده پیدا کردن کتاب‌های مختلف برایتان بسیار دشوار باشد و نتوانید از روی جلد، کتاب را تشخیص دهید. اگر به جلدهای پارچه‌ای و کاغذی علاقه‌مندید، بهتر است از آن‌ها برای جلد کردن دفاتر خود بهره ببرید.

سخن پایانی

روش‌های مختلف و البته جالب و جذابی برای جلد کردن کتاب وجود دارد که در این مطلب با این روش‌ها آشنا شدیم و دانستیم هدف نهایی هر یک از آن‌ها افزایش ماندگاری و محافظت از کتاب‌ها است. شما می‌توانید برای طراحی جلد کتاب خود مجموعه محتوانایس را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *