آموزش پریمیر

آموزش کار با افکت چرخش عکس در پریمیر + ویدئو

آموزش کار با افکت چرخش عکس در پریمیر

آموزش چرخش تصویر در پریمیر

نرم‌افزار پریمیر دارای افکت‌های صوتی و تصویری مختلفی است که می‌توانید بر حسب نیاز خود، آن‌ها را در پروژه‌هایتان اعمال کنید. افکت‌های موجود در پریمیر به دسته‌های مختلفی همچون افکت‌های ثابت، استاندارد، افکت‌های مورد نیاز برای کلیپ‌ها و افکت‌هایی با نصب جداگانه بر روی پریمیر، تقسیم می‌گردند.

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها، افکت چرخش عکس در پریمیر است که میزان شدت آن را می‌توانید با مقادیری که برای آن تعیین می‌کنید، کنترل نمائید. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که با نرم‌افزار پریمیر سروکار دارید، در ادامه، با یکی دیگر از مطالب آموزش پریمیر همراه ما باشید تا علاوه‌بر معرفی افکت های پریمیر به افکت چرخش عکس در پریمیر بپردازیم.

افکت چرخش عکس در پریمیر

 

در این بخش از معرفی افکت های پریمیر به معرفی افکت چرخش عکس در پریمیر خواهیم پرداخت. برای این منظور، ابتدا یک تصویر یا ویدئو در بخش تایم لاین در پریمیر قرار داده و با کلیک بر روی آن، فایل را به حالت انتخاب درآورید تا در بخش Effect Controls، تنظیمات مربوط به آن با عنوان نشان داده شود. اکنون به بررسی گزینه‌های آن می‌پردازیم تا بدانید هر یک چه کاربردی دارد. با انتخاب تصویر سه گزینه در بخش Effect Controls مشاهده خواهید کرد که شامل Motion، Opacity و Time Remapping می‌باشد. اگر نحوه کار کردن با ابزارهای تایم لاین در پریمیر را نمی‌دانید، با کلیک روی لینک می‌توانید مقاله جامعی را در خصوص آن مطالعه کنید. در ادامه مطلب به معرفی هر یک از این گزینه‌ها خواهیم پرداخت.

آموزش افکت چرخش عکس در پریمیر

بررسی Motion در معرفی افکت‌ های پریمیر

بر روی فلش کوچک کنار Motion کلیک کنید تا گزینه‌های مربوطه در زیر آن نمایش داده شود. اکنون به بررسی گزینه‌های موجود در این زیر مجموعه خواهیم پرداخت.

گزینه Position

در این بخش از معرفی افکت های پریمیر به گزینه Position می‌پردازیم که نمایانگر موقعیت فایل است. تصویر مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی آن دو بار کلیک کنید تا قسمت‌های مختلف آن با رنگ آبی نمایش داده شود. به یاد داشته باشید که اگر تصویر در حالت Zoom قرار داشته باشد، بخش‌های آبی رنگ را مشاهده نخواهید کرد. بنابراین ابتدا بر روی تصویر راست کلیک کنید و گزینه Scale to Frame Size را انتخاب نمائید تا تصویر در ابعاد کادر به نمایش درآید. اگر دقت کنید، می‌بینید که به هنگام جابه‌جایی تصویر، بازه‌ها در قسمت Position دچار تغییر می‌شوند. مقادیر دلخواه را می‌توانید به صورت دستی نیز وارد نمائید.

آموزش افکت چرخش عکس در پریمیر

گزینه Scale

در این بخش از معرفی افکت های پریمیر به گزینه Scale می‌پردازیم که به معنای مقیاس است. اگر نشانگر موس را بر روی یکی از چند گوشه تصویر که به صورت مربع نشان داده شده قرار دهید، خواهید دید که به شکل فلش دوسویی درخواهد آمد. در این حالت با کلیک و حرکت موس می‌توانید اندازه تصویر را کوچک و بزرگ کنید یا به عبارتی مقیاس آن را تغییر دهید. همچنین می‌توانید از لغزنده موجود برای انجام این کار استفاده کنید. همانطور که می‌بینید با تغییر مقیاس، طول و عرض تصویر نیز به طور همزمان تغییر می‌کند. اگر بخواهید طول و عرض با صورت متمایز از یکدیگر باشند و بتوانید مقادیر دلخواه را برای آن تنظیم نمائید، باید گزینه Uniform Scale را غیر فعال کنید. بدین ترتیب Scale Width برایتان فعال خواهد شد.

آموزش افکت چرخش عکس در پریمیر

گزینه Rotation

در این بخش از معرفی افکت های پریمیر به گزینه Rotation می‌پردازیم که به معنای چرخش است. با دو بار کلیک بر روی تصویر، نقطه‌ای به نمایش در می‌‌آید که مرکز تصویر را نشان می‌دهد. برای اعمال افکت چرخش عکس در پریمیر اگر نشانگر موس را در انتهای تصویر قرار دهید، مشاهده خواهید کرد که در کادر خارج از تصویر، می‌توانیم تصویر را به چرخش درآوریم. اگر نقطه میانی تصویر را پایین بیاورید و سپس اقدام به چرخش تصاویر نمائید، تصویر بر اساس نقطه چرخش داشته و تغییر می‌کند. در نتیجه نقطه در هر قسمتی که قرار گیرد، تصویر دقیقاً نسبت به آن نقطه چرخش خواهد داشت. به عبارتی Rotation نیز در حال تغییر است. البته می‌توان مقادیر مربوط به Rotation را به صورت دستی نیز تنظیم کرد.

آموزش افکت چرخش عکس در پریمیر

گزینه Anchor Point

در این بخش از معرفی افکت های پریمیر به گزینه Anchor Point می‌پردازیم که به معنای نقطه لنگر یا نقطه مرکز تصویر است. عدد اول نمایانگر آن است که چند بار تصویر جابه‌جا شده است. این عدد اگر مثبت باشد نمایانگر چرخش در جهت عقربه‌های ساعت است و اگر منفی باشد یعنی برخلاف جهت عقربه‌های ساعت چرخش داشته است. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، با جابه‌جایی Anchor Point مقدار عددی آن هم تغییر می‌کند که می‌توان آن را به صورت دستی نیز تغییر داد.

گزینه Anti-flicker Filter

در این بخش از معرفی افکت های پریمیر به گزینه Anti-flicker Filter می‌پردازیم که به معنای ضد فیلتر یا سوسو زدن است و بازه 0 تا 1 را شامل می‌شود. با افزایش یا کاهش این مقدار تغییرات چندانی مشاهده نخواهد شد.

آموزش کار با افکت چرخش تصویر در پریمیر

بخش Opacity در معرفی افکت‌های پریمیر

بر روی فلش کوچک کنار Opacity کلیک کنید تا گزینه‌های مربوطه در زیر آن نمایش داده شود. اکنون به بررسی گزینه‌های موجود در این زیر مجموعه خواهیم پرداخت.

گزینه Mask

در این بخش از معرفی افکت های پریمیر به گزینه‌ای می‌پردازیم که برای ایجاد Mask روی تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این گزینه می‌توانید Mask خود را به صورت دایره‌ا‌ی یا مربع ترسیم کنید و یا با استفاده از قلم موجود، خودتان به طور دستی آن را ترسیم کنید.

گزینه Opacity

در این بخش از معرفی افکت های پریمیر به گزینه Opacity می‌پردازیم که به معنای شفافیت است. در صورتی که هنگام طراحی بنر تبلیغاتی یا هر چیز دیگری بخواهید میزان شفافیت تصویر را کاهش و یا افزایش دهید، کافی است نشانگر موس را روی عدد به سمت چپ و یا راست حرکت دهید تا روی تصویر اعمال شود و زمانی که به مقدار مناسب رسید، آن را متوقف کنید. همچنین می‌توانید مقدار آن را به صورت دستی تایپ کنید.

گزینه Blend Mode

در این بخش از معرفی افکت های پریمیر به گزینه Blend Mode می‌پردازیم. در مقابل این گزینه چند حالت در لیست بازشو قرار دارد که با انتخاب هر یک از حالت‌ها، می‌توانید تغییراتی را مشاهده کنید.

آموزش کار با افکت چرخش تصویر در پریمیر

بخش Time Remapping در معرفی افکت‌ های پریمیر

بر روی فلش کوچک کنار Time Remapping کلیک کنید تا گزینه‌های مربوطه در زیر آن نمایش داده شود. توجه داشته باشید این گزینه به مفهوم تجدید نظر مربوط به سرعت یا به اصطلاح همان تغییر سرعت بر روی یک فایل ویدئویی است و زمانی کاربرد دارد که بخواهید چیزی شبیه انیمیشن، موشن گرافیک یا استوری موشن ایجاد کنید. اکنون به بررسی برخی از قسمت‌‌های موجود در این زیر مجموعه خواهیم پرداخت.

  • Volume که زیر مجموعه Audio Effect است، در خصوص تغییراتی در حوزه صدا می‌باشد و قسمت Bypass آن نیز به معنای میانبر است.
  • Channel Volume مربوط به تنظیمات صدای بلندگوی راست و چپ است که از قسمت Balance می‌توانید تغییرات مورد نظر را ایجاد کنید و مقدار آن را کاهش یا افزایش دهید.

بخش Time Remapping در معرفی افکت‌های پریمیر

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی افکت های پریمیر از جمله افکت چرخش عکس در پریمیر پرداخته و دانستیم یکی از پُرکاربرد‌ترین افکت‌های موجود در پریمیر است. با استفاده از گزینه‌های موجود در بخش Effect Controls می‌توانید به راحتی تغییرات لازم را بر روی تصایر یا فایل‌های ویدئویی خود اعمال کنید. اگر به تازگی در حال استفاده از این نرم‌افزار هستید، ممکن است این کار به خصوص در بخش ویدئو کمی برایتان گیج کننده به نظر برسد اما با گذشت زمان، به یکی از ساده‌ترین کارها برایتان تبدیل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *