آموزش ایلوستریتور

آموزش حذف بک گراند در ایلوستریتور + ویدئو

آموزش حذف بک گراند در ایلوستریتور

حذف بک گراند عکس در ایلوستریتور

ایلوستریتور یکی از نرم‌افزارهای طراحی گرافیکی است که از خانواده Adobe Creative Cloud به شمار می‌رود. این برنامه برخلاف فتوشاپ، برای ویرایش تصاویر در نظر گرفته نشده اما قابلیت‌ها و تکنیک‌هایی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. یکی از این تکنیک‌ها، حذف بک گراند در ایلوستریتور است. اگرچه فتوشاپ برنامه مناسب‌تری برای حذف بک گراند است اما این کار در ایلوستریتور نیز به راحتی امکان‌پذیر است. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که به هر دلیلی ایلوستریتور را برای حذف بک گراند تصاویر یا بنر تبلیغاتی خود ترجیح می‌دهید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا روش‌های حذف بک گراند در ایلوستریتور را با یکدیگر بررسی کنیم.

روش‌ های حذف بک گراند در ایلوستریتور

 

دو روش برای حذف بک گراند در ایلوستریتور وجود دارد که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

روش اول : استفاده از ماسک برشی

 1. روی آیکون ایلوستریتور که با علامت AI نمایش داده شده، دو بار کلیک کنید تا باز شود.
 2. تصویر مورد نظر را با استفاده از منوی File و گزینه Open درون برنامه باز کنید.
 3. کمی تصویر را Zoom کنید تا میزان دقت‌تان برای حفظ نواحی اطراف طرح بیشتر شود. برای انجام این کار روی آیکون ذره‌بین در نوار ابزار کلیک کرده یا از کلید میانبر Z صفحه کلید کمک بگیرید و روی ناحیه مورد نظر کلیک کنید. در صورتی که تصویر پیچیدگی زیادی نداشته و ساده است، می‌توانید به جای Zoom از ابزار Magic Wand نیز کمک بگیرید.
 4. از بخش نوار ابزار موجود در سمت چپ برنامه، ابزار قلم را انتخاب کرده یا از کلید میانبر P استفاده کنید. از آنجایی که هر کلیک یک Anchor Point را کاهش می‌دهد، با حذف نقاط اضافی می‌توانید نقطه جدید را به نقطه قبلی متصل کنید.
 5. کافی است یکبار روی لبه طرح کلیک کنید تا اولین Anchor Point ایجاد شود. هدف نهایی آن است که به همین ترتیب پیش بروید تا کل سوژه احاطه شود.
 6. اکنون روی نقطه دیگری در امتداد طرح کلیک کنید. برای اینکه بتوانید با ابزار Pen یک خط منحنی ایجاد کنید، به هنگام ایجاد Anchor Point، کلیک کرده و بکشید. این عمل موجب می‌شود تا خط در جهت مخالف حرکت موس، منحنی شود. برای ایجاد یک خط دیگر یا تغییر جهت منحنی، پیش از آن که نقطه Anchor دیگری ایجاد کنید، روی آخرین Anchor Point کلیک کنید. توجه داشته باشید که در انتهای کار می‌توانید منحنی‌ها را تنظیم کنید.
 7. با استفاده از ابزار Pen می‌توانید سوژه مورد نظر را ردیابی کنید. از دو تکنیک کلیک کردن برای ایجاد خطوط و Anchor Point و همچنین کلیک کردن و کشیدن برای ایجاد خطوط منحنی استفاده کنید. اگر بزرگنمایی تصویر به گونه‌ای باشد که بخش‌هایی از آن رؤیت نشود، برای جابه‌جایی تصویر می‌توانید کلید Space را فشار دهید. در صورتی که قسمت‌های رنگی مانع از انتخاب دقیق سوژه می‌شدند، به قسمت Fill رفته و آن را غیرفعال کنید.
 8. پس از اتمام تصور با کلیک دوباره روی اولین Anchor Point کار ردیابی سوژه به انتها خواهد رسید.
 9. حال با استفاده از ابزار SubSelection می‌توانید خطوط دور سوژه را تنظیم کنید. از نوار ابزار موجود در سمت چپ صفحه، روی ابزار سفید رنگی که مشابه نشانگر موس است، کلیک کرده یا از کلید میانبر A در صفحه کلید استفاده کنید تا فعال شود. بدن ترتیب می‌توانید Anchor Point های موجود در اطراف سوژه را جابه‌جا کنید. با کلیک روی هر Anchor Point دو خط از آن خارج می‌شود که به آن Bezier Curve Handle می‌گویند. برای تنظیم منحنی‌های خود کافی است روی دستگیره‌ها کلیک کرده و آن‌ها را Drag کنید.
 10. با انتخاب ابزار Select یا استفاده از کلید میانبر V می‌توانید سوژه را انتخاب و جابه‌جا کنید.
 11. اکنون برای حذف بک گراند در ایلوستریتور سوژه را به همراه خطوط اطراف آن انتخاب کنید. برای انتخاب هر دو مورد، Shift را از صفحه کلید نگه داشته و با ابزار Pen روی سوژه و خطوط اطراف آن کلیک کنید.
 12. روی سوژه راست کلیک کرده و از میان گزینه‌های موجود Make Clipping Mask را برای حذف بک گراند در ایلوستریتور انتخاب کنید. بدین ترتیب تمامی بخش‌های تصویر به جز سوژه‌ای که در داخل خطوط رسم شده قرار دارد، حذف می‌شود.
 13. اکنون تصویر خود را در یکی از فرمت‌های AI، SVG، EPS یا PDF ذخیره کنید. توجه داشته باشید که که فرمت EPS قابل استفاده در تمامی برنامه‌های گرافیکی و نرم‌افزارهای پردازش متن است. برای انجام این کار به منوی File بروید و Save As را انتخاب کنید. یک نام برای آن برگزینید و پس از انتخاب فرمت فایل، روی دکمه Save کلیک کنید.
 14. از آنجایی که فایل‌های PNG برای تصاویر وب بسیار با کیفیت‌ هستند و از بک گراند شفاف و 16 میلیون رنگ پشتیبانی می‌کنند، یکی از بهترین فرمت‌های موجود برای ذخیره‌سازی تصاویر به شمار می‌روند. برای دریافت خروجی با فرمت PNG از منوی File گزینه Export را انتخاب کنید. یک نام برای آن برگزینید و پس از انتخاب فرمت PNG، روی دکمه Save کلیک کنید.

روش دوم حذف بکگراند بنر یا تصویر : استفاده از  Image Trace

 1. ابتدا از کارکرد این روش برای تصویر خود اطمینان حاصل پیدا کنید. چرا که این تکنیک تنها برای لوگوها و تصاویر کارتونی که دارای رنگ‌های محدودی هستند، بسیار مناسب است.
 2. روی آیکون ایلوستریتور که با علامت AI نمایش داده شده، دو بار کلیک کنید تا باز شود.
 3. تصویر مورد نظر را با استفاده از منوی File و گزینه Open درون برنامه باز کنید.
 4. از ابزار Select یا کلید میانبر V برای انتخاب سوژه مورد نظر خود استفاده نمائید.
 5. از منوی Window پنل Image Trace را باز کنید. برای باز کردن این پنل در نسخه‌های قدیمی‌تر ایلوستریتور می‌بایست از منوی Object گزینه Live Trace > Tracking Options را انتخاب کنید.
 6. در پنجره باز شده از قسمت Mode بر روی گزینه Color کلیک کنید.
 7. حال می‌توانید حداکثر تعداد رنگ‌های تصویر را از طریق نوار اسلاید موجود در کنار Colors انتخاب نموده و یا تعداد آن‌ها را در بخش مربوطه تایپ کنید. اگر تعداد رنگ‌های تصویر شما زیاد باشد، این فرآیند مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد و یا حتی ممکن است دستگاه نتواند تمامی رنگ‌ها را به اشیاء برداری تبدیل کند. در نسخه‌های قدیمی‌تر می‌بایست روی Max Colors کلیک کنید تا ئار اسلاید به نمایش درآید.
 8. روی Trace کلیک کنید تا تصویر را اسکن کرده و با ایجاد یک سری خطوط، آن را به وکتور تبدیل کند.
 9. با انتخاب Expand در پنل بالای صفحه، تصویر به وکتور تبدیل خواهد شد. در این حالت خطوطی در اطراف رنگ‌های مختلف در تصویر نشان داده می‌شود که می‌توانید آن‌ها را با ابزار Select انتخاب کنید.
 10. حال نوبت به Ungroup کردن شکل‌های موجود در تصویر است. برای این کار به منوی Object رفته و گزینه Ungroup را انتخاب کنید.
 11. با استفاده از ابزار Select، اشیاء موجود در بک گراند را انتخاب کرده و Delete را از صفحه کلید فشار دهید. اگر بک گراند شما، تنها یک رنگ دارد، فقط روی آن کلیک کرده و Delete را بزنید. اما اگر چند شیء موجود بود، کلید Shift از نگه داشته و اشیاء را با کلیک کردن انتخاب کنید.
 12. با استفاده از منوی File و انتخاب گزینه Save As تصویر را در فرمت دلخواه ذخیره نموده و یا از کلیدهای ترکیبی Shift+Ctrl+S استفاده کنید.
 13. یکی از بهترین فرمت‌های موجود برای ذخیره‌سازی تصاویر PNG است. چرا که برای تصاویر وب بسیار با کیفیت‌ و مناسب است و علاوه‌بر ایجاد بک گراند شفاف، از 16 میلیون رنگ پشتیبانی می‌کند. برای خروجی گرفتن از تصویر در فرمت PNG از منوی File گزینه Export را انتخاب کنید. یک نام به آن اختصاص داده و پس از انتخاب فرمت PNG، روی دکمه Save کلیک کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به آموزش حذف بک گراند تصویر یا بنر در ایلوستریتور پرداخته و دانستیم یکی از تکنیک‌هایی است که شرکت Adobe برای راحتی کاربران خود، آن را در اختیارشان قرار داده است. اگرچه عموماً برای انجام این کار از نرم‌افزار فتوشاپ استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی روش‌های حذف بک گراند در ایلوستریتور پرداخته و دو روش استفاده از ماسک برشی و Image Trace را عنوان کرده و تمامی مراحل آن را با یکدیگر مرور کردیم. امید است که استفاده لازم را از آن برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *